30 kwietnia to ostateczny termin na złożenie wniosku o 500+

Tylko do niedzieli, 30 kwietnia 2023 r., jest czas, by rodzice złożyli wniosek o 500+. Wysłanie wniosku do końca kwietnia gwarantuje brak przerwy w wypłatach. Jeśli dokumenty będą kompletne i prawidłowo wypełnione, ZUS wypłaci pieniądze jeszcze w czerwcu. Nowy okres wypłaty 500+ rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 31 maja 2024 r.

– Jeśli rodzice nie chcą mieć przerwy w wypłacie świadczenia, elektroniczny wniosek powinni złożyć do końca kwietnia – przestrzega Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Wniosek o wypłatę 500 plus ma formę wyłącznie elektroniczną. Można go złożyć przez aplikację mobilną mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo bankowość elektroniczną.

– Zachęcam żeby nie zwlekać z wysłaniem wniosku. Im później trafi do ZUS, tym dłużej będzie się zanim pieniądze zaczną płynąć na konto – dodaje Kowalska-Matis.

Według rzeczniczki, rodzice i opiekunowie, którzy do 30 kwietnia złożą prawidłowo wypełniony wniosek, otrzymają przelew do 30 czerwca. Jeśli złożą wniosek w maju lub czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie wraz z wyrównaniem od czerwca odpowiednio do 31 lipca lub 31 sierpnia. Natomiast, gdy złożą wniosek po 30 czerwca, to nie otrzymają już wyrównania od czerwca.

Świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia wniosku. Na przykład, jeśli wniosek wpłynie w lipcu, to rodzic straci świadczenie za czerwiec, a wypłata pieniędzy dotrze na konto dopiero do 30 września. Warto, więc pilnować terminów, by mieć zagwarantowaną ciągłość wypłaty, jak również nie stracić prawa do świadczenia.

W przypadku nowo narodzonego dziecka rodzic ma trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobi to w tym terminie, to otrzyma świadczenie z wyrównaniem od dnia urodzenia dziecka.

Świadczenie wychowawcze 500 + przysługuje na dziecko do dnia ukończenia przez nie 18. roku życia. Wynosi 500 zł miesięcznie, a w przypadku opieki naprzemiennej – 250 zł.