21 maja Dniem Dojazdu Rowerem Do Pracy: Polacy kochają jazdę na rowerze

Three young people cycling down the street. Male and female friends on road with their bikes.

Popularność jazdy na rowerze stale rośnie. Według Warszawskiego Barometru już ponad jedna trzecia warszawiaków wybiera ten środek transportu w drodze do pracy. W stolicy w 2020 roku odnotowano wzrost rowerzystów o 17 procent w porównaniu do 2019 roku, a popołudniowy ruch rowerowy zwiększył się o ponad 25 procent.

Warszawiacy obecnie mogą korzystać z ponad 650 kilometrów tras rowerowych, zaś w budowie lub remoncie jest ok. 50 km tras. Przed pandemią jazda na rowerze była wymieniana jako jeden z najchętniej uprawianych sportów. W badaniu MultiSport Index za 2019 rok 1/3 respondentów deklarowała korzystanie z tej formy aktywności.

Z Warszawskiego Barometru wynika, że warszawiacy chętnie korzystają z rowerów prywatnych i miejskich. Obecnie 41 procent mieszkańców stolicy korzysta z rowerów, z czego 7 procent regularnie. W przypadku Programów MultiSport i MultiLife, które oferują darmową godzinę jazdy na rowerach miejskich w kilkunastu miastach Polski, w 2020 roku zaobserwowano szczególny wzrost zainteresowania rowerami w miesiącach letnich. W tym okresie liczba wypożyczeń wzrosła o blisko 260 proc. w porównaniu z okresem wiosennym. Natomiast, jak wynika z danych Benefit Systems, w tym roku suma wypożyczeń rowerów miejskich w kwietniu była o 54 proc. większa niż w marcu 2021.

Pandemia wpłynęła na zwiększenie świadomości ludzi na temat swojego stanu zdrowia. Dane MS Index 2020 wykazują, że 60 procent pracowników uważa, że ich pracodawca w okresie trwania pandemii powinien zwiększyć swoje zaangażowanie w zakresie wsparcia zdrowia i aktywności fizycznej swoich pracowników. Najpopularniejszą wskazaną przez ankietowanych posiadaną w pracy formą wspierania zdrowego i aktywnego trybu życia są karty sportowe (24 proc.) ale tuż za nimi jest wsparcie rowerzystów 23 proc. (łącznie – stojaki na rowery 15 proc., szatnie dla rowerzystów 8 proc.).

– Pracodawcy chcą bardziej niż dotychczas wspierać swoich pracowników w dbaniu o zdrowie psychofizyczne. Pandemia, w tym praca zdalna, izolacja społeczna, ograniczone możliwości korzystania z obiektów sportowych w poszczególnych lockdownach, negatywnie wpłynęły na stan zdrowia wielu pracowników. Dlatego przyspieszyliśmy w ubiegłym roku prace nad Programem MultiLife, w którym zawarliśmy rozwiązania stanowiące odpowiedź na nowe potrzeby pracodawców i pracowników. W pandemii wzrosło znaczenie zdrowia i kompleksowego dbania o nasz stan psychofizyczny, stąd też propozycja spersonalizowanych usług w zakresie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, redukcji stresu i dbania o work-life balance, a także możliwość korzystania z rowerów miejskich – wyjaśnia Emilia Rogalewicz, członek Zarządu Benefit Systems, twórcy programu MultiLife.

Zdaniem ekspertów wsparcie aktywności fizycznej pracowników jest bardzo ważne, szczególnie że praca zdalna i brak regularnego ruchu spowodowały, że Polacy przytyli średnio 5,7 kilograma. – Aktywność fizyczna jest świetnym zachowaniem aktywizującym, przywracającym równowagę emocjonalną oraz somatyczną. Pomaga wyregulować emocje, zająć głowę i dzięki endorfinom wydzielanym w trakcie wysiłku fizycznego poczuć się lepiej. Wpływa również na kondycje fizyczną przyspieszając metabolizmu, a zatem pomaga w redukcji nadmiernej masy ciała – mówi Marzena Sekuła, psychodietetyk z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia, należącej do Grupy LUX MED.

Według danych MultiSport Index 2020 aktywni fizycznie pracownicy rzadziej doświadczają negatywnych skutków pracy zdalnej – aż 79 proc. ćwiczących Polaków wskazuje, że sport poprawia ich samopoczucie i efektywność w pracy. W efekcie 75 proc. aktywnych fizycznie pracowników zapewnia, że niezależnie od rozwoju sytuacji epidemicznej, nie zamierza rezygnować z uprawiania sportu.

Źródło: Benefit