Blisko milion czterysta tysięcy złotych zostanie przeznaczone na wsparcie psychologiczne dla chorych zmagających się z nowotworami krwi w ramach Dotacji Fundacji DKMS. To już trzecia edycja programu, który ma na celu wsparcie finansowe organizacji ubiegających się o środki finansowe na projekty skupiające się na pomocy psychologicznej dla pacjentów hematologicznych i ich bliskich. Do tegorocznej edycji wpłynęło aż 49 wniosków, spośród których Jury wybrało 21 do realizacji.
Dotacja Fundacji DKMS realizowana jest w ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów i ma na celu zapewnienie długofalowej pomocy pacjentom oraz ich bliskim, poprzez dostarczenie specjalistycznego wsparcia, edukacji oraz niezbędnych narzędzi, tak potrzebnych do radzenia sobie zwyzwaniami zdrowotnymi i emocjonalnymi.
– Trzecia edycja Dotacji Fundacji DKMS spotkała się z ogromnym zainteresowaniem organizacji, które na co dzień działają dla pacjentów zmagających się z chorobami i nowotworami układu krwiotwórczego. Blisko 50 zgłoszonych projektów świadczy o rosnącym zaangażowaniu społecznym i potrzebie rozszerzania wsparcia dla osób dotkniętych chorobami hematologicznymi – mówi Ewa Nawrot, Starszy Koordynator ds. Współpracy z Organizacjami Pacjentów, Fundacja DKMS.
– To dla nas i Fundacji DKMS jest zachętą do dalszej pracy i inwestowania w projekty, które mogą realnie poprawić jakość życia pacjentów i ich rodzin. Wybrane przez Jury inicjatywy są dowodem na to, że wsparcie psychoonkologiczne może przybierać wiele form, od indywidualnej opieki na oddziałach szpitalnych po szersze programy edukacyjne. Holistyczne podejście do leczenia, obejmujące zarówno aspekty medyczne, jak i psychologiczne, jest niezbędne dla efektywnej terapii i poprawy jakości życia pacjentów z chorobami krwi- dodaje Ewa Nawrot.
Laureaci 3. edycji Dotacji Fundacji DKMS
W wyniku głosowania, Jury wybrało 21 projektów, które otrzymają wsparcie finansowe o łącznej wartości 1.391.000 złotych. Lista beneficjentów Dotacji Fundacji DKMS obejmuje różnorodne inicjatywy, które będą miały duże znaczenie dla wsparcia pacjentów z chorobami hematologicznymi oraz ich rodzin. Proces wyboru był jasno zdefiniowany i opierał się na ocenie merytorycznej nadesłanych inicjatyw, zgodnie z celami i kryteriami określonymi w regulaminie.
– Jestem pod wrażeniem jakości i różnorodności wniosków, które wpłynęły w ramach 3. edycji Dotacji Fundacji DKMS. Każdy wniosek był świadectwem niezwykłego zaangażowania oraz znajomości problemów, z jakimi borykają się Pacjenci na każdym etapie choroby, ukazując wyraźnie, jak wielką wartość mają te inicjatywy dla poprawy życia pacjentów z chorobami hematologicznymi. To niezmiernie inspirujące i motywujące do dalszej pracy w tym kierunku – mówi prof. Marzena Samardakiewicz – Prodziekan Wydziału Nauk Medycznych, Zakład Psychologii, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, członek Jury.
– Oprócz bezpośredniego wsparcia pacjentów, znalazły się również projekty kładące nacisk na potrzeby bliskich, co również jest niezwykle ważne. Rodzina jest kluczowym wsparciem dla pacjenta, a te inicjatywy rozpoznają i doceniają tę rolę, oferując zasoby, które pomagają im równie skutecznie radzić sobie w tych trudnych chwilach. W tych projektach widzimy połączenie troski, wiedzy i praktycznego podejścia, które łącznie tworzą potężną siłę na rzecz pozytywnej zmiany – dodaje prof. Samardakiewicz.
Więcej: www.dkms.pl