176 akcji, ponad 5000 uczestników i ponad 30 ton śmieci

W weekend z okazji Światowego Dnia Ziemi w ramach Operacji Czysta Rzeka odbyło się 176 akcji w całej Polsce. Ponad 5000 osób sprzątało tereny zielone nad rzekami, lasy i inne zakątki. Według raportów na razie z 24 procent lokalizacji uwolniliśmy naturę z ponad 30 ton śmieci.

Co roku w związku z obchodami Światowego Dnia Ziemi w całej Polsce odbywa się najwięcej akcji sprzątania. Tak też jest w przypadku Operacji Czysta Rzeka. Ponad 5000 osób z workami na śmieci ruszyło w 176 lokalizacjach, aby sprzątać okolice. Najwięcej – 144 – było akcji otwartych, do których mógł zapisać się każdy w systemie, 27 akcji miało charakter prywatny. W tym czasie odbyło się też 5 akcji szkolnych.

Ponad 400 osób wzięło udział w wielkim sprzątaniu nad Wisłą – akcji Sztabu Głównego. 21 sztabów zebrało prawie 10 ton śmieci po prawym i lewym brzegu królowej polskich rzek.

Wielkie porządki odbyły się także na Odrze we Wrocławiu, ale także na Warmii i Mazurach, m.in. w Olsztynie, Purdzie, Lidzbarku Warmińskim, Dobrym Mieście czy Lubelszczyźnie – m.in. Chełmie, Lublinie, Międzyrzecu Podlaskim, Puławach, Radzyniu Podlaskim. Na Podkarpaciu sprzątano m.in. w Lubaczowie, Lesku, Narolu czy Sanoku.

Sprzątały praktycznie wszystkie województwa. Najliczniej tradycyjnie na Mazowszu – 56 akcji, na Lubelszczyźnie – 23, na Podkarpaciu – 14, Warmii i Mazurach – 14 oraz Podlasiu i Kujawsko-Pomorskiem – 11.

„Wszystkim szefom sztabów i uczestnikom akcji – małym i dużym – bardzo dziękujemy za zaangażowanie. Razem możemy więcej i to widać w relacjach z akcji. Cieszymy się, że w wielu miejscach, tam, gdzie sprzątaliśmy kolejny raz, śmieci jest mniej. Z kolei w innych miejscach znajdowaliśmy odpady, do których nie dotarł nikt wcześniej i dzięki naszej akcji zniknęły z łona natury. Znów najwięcej było butelek szklanych i plastikowych i tzw. odpadów pokonsumpcyjnych, ale były też wielkie gabaryty – opony, materace, grille i wózki. Nawet zdarzył się niewybuch, który zabezpieczyła policja”

Operacja Czysta Rzeka nie kończy swojej aktywności. W ramach wiosennej edycji porządki można robić do 6 maja! Dla spóźnialskich to ostatni dzwonek na rejestrację akcji i do akcji już istniejących – DOŁĄCZ DO AKCJI