15 serc bohaterów przestało bić

Fundacja Dorastaj z Nami przyjęła 24 nowych podopiecznych. To oznacza, że w trakcie pełnienia służby 2 żołnierzy, 11 policjantów i 2 strażaków straciło życie, a 2 żołnierzy uległo poważnemu wypadkowi. Z wdzięczności za takie poświęcenie, chcemy pomóc ich dzieciom.

7 września 2018 roku, w Belwederze, odbyła się uroczystość przyjęcia nowych podopiecznych do Fundacji Dorastaj z Nami. W ramach „Ogólnopolskiego Programu Pomocy Systemowej – Koalicja: Razem dla Bohaterów”, stypendia z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy otrzymały dzieci, których rodzice zginęli, bądź zostali poszkodowani na służbie.

To był znaczący moment w życiu Fundacji i jej podopiecznych, pełen doniosłych słów i wielkich wzruszeń. Prezydent Andrzej Duda zwracając się do podopiecznych powiedział: Dzisiejsza uroczystość to przykład solidarności: solidarności międzyludzkiej, także solidarności z państwem polskim. Podkreślił, że pozarządowa Fundacja „Dorastaj z Nami” – realizując program stypendialny – wykonuje „niezwykle ważną misję” na rzecz kraju. – Misję upamiętnienia i zadośćuczynienia ludziom, którzy są bohaterami Polski, którzy w służbie dla swoich bliźnich gotowi byli oddać życie – wyjaśnił. Prezydent RP zwrócił uwagę na niezwykłą rolę, jaką w codzienności „ludzi, którzy idą do służby wiążącej się z niebezpieczeństwem utraty życia” odgrywa świadomość, że nigdy „ich najbliżsi nie pozostaną sami”, a ich dzieci zostaną otoczone opieką i troską.

Zachęcamy różne grupy społeczne i biznesowe, aby działały razem, pokazując, że jesteśmy wdzięczni za bohaterstwo i ofiarę życia lub zdrowia tych, którzy służą nam na co dzień: strażaków, żołnierzy, policjantów, ratowników górskich oraz innych pracowników służb publicznych. Dlatego zapraszamy firmy i osoby indywidualne do wyjątkowego projektu Ogólnopolskiego Programu Pomocy Systemowej Koalicja: Razem dla Bohaterów, pozwalającego nam wspólnie powiedzieć „dziękuję” nie tylko poszkodowanym lub poległym bohaterom, ale również ich rodzinom, a przede wszystkim – dzieciom. Obecnie jest ich w Fundacji już 120 – mówi Magdalena Pawlak, Prezes Zarządu Fundacji Dorastaj z Nami.

Program Koalicja: Razem dla Bohaterów jest dedykowany dzieciom, których rodzice zginęli bądź zostali poszkodowani na służbie. Program skupia się na najważniejszych wymiarach rozwoju dziecka: edukacyjnym, psychologicznym, na przygotowaniu do wejścia na rynek pracy. Pomoc o wyjątkowym charakterze sprawuje doradca edukacyjny, który opiekuje się daną rodziną przez wiele lat, jest obecny przy kolejnych etapach rozwoju podopiecznego i pomaga mu w precyzyjnym nakreśleniu kierunku udzielanego wsparcia. W ramach projektu, Fundacja pomaga także dorosłym członkom rodziny – poprzez warsztaty, wydawnictwa poradnicze oraz działania integracyjne. Rodzina, która trafia pod skrzydła Fundacji, może na nią liczyć każdego dnia – dopóki dziecko się uczy, nawet do 25 roku życia. Jednym z istotnych obszarów działalności Fundacji jest budowanie etosu służby strażaków, żołnierzy, policjantów i ratowników górskich, których praca i służba jest trudna, niebezpieczna i często prowadzi do utraty zdrowia a nawet życia.

Głębokiego sensu działaniom Fundacji Dorastaj z Nami, nadają słowa dzieci:

„Dziękujemy za to, że wyciągnęliście do nas dłoń w najtrudniejszym momencie życia. Bez Was byłoby nam znacznie ciężej dorastać.” – Zosia, córka ratownika górskiego, który zginął podczas akcji ratowniczej.

„Dziękuję wam wszystkim, dzięki temu, że mnie wspieracie, czuję, że mój Tata patrzy na nas z góry i nam pomaga” – Julia, córka strażaka, który zginął w akcji ratowniczo-gaśniczej.

„Chciałbym zapewnić, że teraz Wy jesteście naszymi niewidzialnymi bohaterami, dzięki Wam czujemy, że nie jesteśmy sami w swoim cierpieniu, że praca naszych rodziców była ważna. Dzięki Wam powracamy do życia. Wiemy, że nie możemy zawieść. Dziękuję!” – Kamil, syn żołnierza, który poległ na służbie.

„Bohaterem dla mnie jest teraz moja Mama i Dziadkowie, a także każdy człowiek, który potrafi ocalić czyjeś życie. Dlatego wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękuję za pomoc.” – Rafał, syn policjantki, która zginęła na służbie.

Dzieci bohaterów wspierane są przez darczyńców indywidualnych, a także firmy.

W tym roku w podziękowaniu za pomoc, podopieczni Fundacji uhonorowali Strategicznych Partnerów Koalicji – Razem dla Bohaterów: Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A., ORANGE Polska oraz BOEING. Firmom tym zostały wręczone szczególne statuetki. Ich autorem jest były podopieczny Fundacji – rzeźbiarz, absolwent warszawskiej ASP, Łukasz Krupski – „Chcę tę rzeźbę traktować jako sumę tego, co otrzymałem od innych. (…) Moja propozycja na dzisiaj, dla nas wszystkich, jest taka, żeby nam bardzo mocno w uszach zadźwięczało to kluczowe słowo, jakim jest wdzięczność.” Beneficjentami pierwszej statuetki była w zeszłym roku Para Prezydencka.

Podczas uroczystości podopieczni Fundacji, w podziękowaniu za wspieranie jej działań, przekazali dyplomy „Przyjaciel Fundacji” firmie GWW Grynhoff i Partnerzy Radcowie Prawni i Doradcy Podatkowi Sp. z o.o. za prawne wsparcie działań Fundacji pro bono od samego początku założenia fundacji (to już prawie 8 lat) oraz Krzysztofowi Majdzie i Tymoteuszowi Chlebowskiemu autorom książki „Mój tata mieszka w innym świecie”.

Książkę napisał Krzysztof, chłopiec, któremu umarł tata. Ilustracje wykonał jego serdeczny przyjaciel Tymoteusz. W książeczce opisany jest świat bez taty widziany oczami dziesięcioletniego chłopca. Nie brakuje zabawnych i wzruszających przemyśleń.

Podopiecznych i działania Fundacji można wspomóc zaglądając na stronę www.dorastajznami.org