12 kwietnia Światowym Dniem Czekolady

kakaoCzekoladowe batony i inne słodkie przekąski powstają z ziaren kakaowca, którego uprawa możliwa jest tylko w wąskim pasie równikowym o szerokości 15o na północ lub południe od równika. Aż 35% kakao pochodzi z Wybrzeża Kości Słoniowej. Dramatyczna sytuacja ekonomiczna rolników sprawia, że bez zewnętrznego wsparcia plantacje nie mają szans na przetrwanie. 

Rosnący popyt na czekoladę i wytwarzane z niej słodycze sprawia, że naukowcy muszą znaleźć sposób, żeby nie zabrakło kakao. Według szacunków do 2020 roku popyt na nasiona kakaowców wzrośnie do 4 mln ton rocznie, co oznacza, że przewyższy podaż o prawie 1 mln ton. Tymczasem ponad 90% kakao pochodzi z niewielkich, rodzinnych gospodarstw o niskiej wydajności, które zmagają się z takimi problemami jak brak dostępności sadzonek, nawozów i bardzo zła sytuacja ekonomiczna.

Chcąc zrównoważyć i podnieść wydajność produkcji kakao potrzebne są kompleksowe działania, które zapewnią rolnikom dostęp do najnowszych, technologicznych rozwiązań i metod upraw kakaowców, a także podniosą jakość życia całej społeczności rolniczej, zapewniając dostęp do edukacji dla dzieci i poprawę sytuacji ekonomicznej całych rodzin. Przykładem może być Wizja Zmian (z ang. Vision for Change), program realizowany przez firmę Mars Inc., który pomaga rolnikom wyjść z ubóstwa i uzyskać dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej.

Ważnym elementem programu Wizja Zmian jest poprawa jakości życia i rozwój całej społeczności, dlatego wsparciem objęci są nie tylko rolnicy, ale całe rodziny. Dzięki programowi dzieci rolników mogą regularnie uczęszczać na zajęcia szkolne. Prowadzone są także projekty szkoleniowe, skierowane na rozwój zawodowy kobiet. Dzięki dostępowi do edukacji wiele kobiet przejmuje inicjatywę we własnych społecznościach, stając się liderkami lokalnych projektów rozwojowych i zachęcając innych do podejmowania nowych form działalności, aby zapewnić lepszą jakość życia rodzinom i sąsiadom.

Dzięki szkoleniom zorganizowanym w 2011 roku w Indonezji dla rolników z zachodniej Afryki, plantatorzy poznali techniki rekultywacji starzejących się upraw kakao, takie jak nowe praktyki szczepień. Dzięki szczepieniu oraz zastosowaniu nawozów wydajność może wzrosnąć z 400 do nawet 1500 kg/ha rocznie. W przeszłości z 20 hektarów plantacji otrzymywano 10 ton kakao. Dzięki znajomości technik szczepienia drzew wydajność upraw na Wybrzeżu Kości Słoniowej wzrosła czterokrotnie – dziś 10 ton tego surowca może dostarczyć zaledwie 5 hektarowe gospodarstwo. Oszczędność powierzchni przeznaczonej pod plantacje kakaowców daje teraz rolnikom możliwość uprawy także innych roślin, np. pszenicy lub kukurydzy.

W ramach programu Wizja Zmian na Wybrzeżu Kości Słoniowej powstało także 13 Centrów Rozwoju Kakao (ang. Cocoa Developement Centers), które dostarczają plantatorom sadzonki i technologie, wspomagające rozwój upraw. Do 2020 tylko na Wybrzeżu Kości Słoniowej ma powstać 75 takich ośrodków, które udzielą wsparcia 150.000 rolników. Potrzeby są jednak dużo większe. Do osiągnięcia oczekiwanych przez wszystkich efektów konieczne jest połączenie sił i partnerska współpraca wszystkich największych producentów, przedstawicieli władz, organizacji certyfikujących oraz organizacji pozarządowych.

Źródło: Mars Polska