11 symptomów, że czas zmienić pracę. Sprawdź, jak odpowiesz na 11 pytań i podejmij decyzję

Często myślimy o zmianie pracy, ale nie jesteśmy pewni, czy to już ten moment. Marta Woźny-Tomczak, trenerka biznesu i ekspertka ds. HR doradza, po czym poznać, że już czas na zmiany w karierze zawodowej, jak się ich nie bać oraz jak szybko i skutecznie znaleźć nową, dobrą pracę.

Niepewne czasy pandemii, szalejąca inflacja i pogarszające się warunki bytowania dla części osób sprzyjają – dla części nie – w podejmowaniu decyzji wprowadzających duże zmiany w naszym życiu, zarówno zawodowym, jak i prywatnym. Prawda jest taka, że lęk przed zmianą pracy potrafi paraliżować bardziej niż stresujący szef. Jeśli jednak niesatysfakcjonująca praca powoduje, że cierpimy my i nasza rodzina, warto zapytać siebie, co jest dla nas ważne i czego tak naprawdę chcemy. Przy podejmowaniu decyzji warto wspomóc się listą opracowaną przez Martę Woźny-Tomczak, która określi, czy powinniśmy poczynić kroki w kierunku zmiany pracy.

11 symptomów pokazujących, że już czas zmienić pracę

1. Przestajesz się rozwijać w obecnej pracy. Może być to brak możliwości awansu lub brak inwestycji czasu i pieniędzy ze strony firmy w twoje kompetencje specjalistyczne.

2. Nie spełniasz swoich marzeń, nie tylko zawodowych, ale także życiowych. Masz nieudane życie prywatne kosztem zbyt obciążających obowiązków zawodowych.

3. Dopada Ciebie chroniczny smutek / frustracja z powodu pracy, chandra lub długotrwały niski poziom energii.

4. Widzisz brak poczucia sensu tego, co robisz.

5. Brak koncentracji uwagi, najczęściej wtedy, gdy siadasz za biurkiem i zaczynasz realizować zadania służbowe.

6. Obojętniejesz na problemy, cele firmy i obowiązki służbowe.

7. Odczuwasz permanentny brak docenienia i szacunku do twojej pracy ze strony szefa.

8. Chłód w kontaktach z kolegami z pracy lub wręcz unikanie ich. Atmosfera wzajemnej nieufności czy agresji (najczęściej sarkazm, cynizm, wyzysk lub „wroga cisza”).

9. Masz długotrwałe problemy zdrowotne, będące skutkiem stresu.

10. Tracisz zdolności do zabawy i odczuwania radości. Czasem rutyna zabija pomysłowość i uniemożliwia spojrzenie pod innym kątem na własne życie. Jeśli przez pracę nie czujesz wiatru w żaglach, może jest ona nie dla ciebie?

11. Już nie lubisz tego, co robisz.

Sprawdź, jak odpowiesz na 11 pytań

– Jeśli odpowiadasz „tak” na 1 lub 2 punkty, nie ma powodu do zmartwień. Ale jeśli zauważasz 4 lub więcej symptomów, które na dodatek trwają od dłuższego czasu, czas na zmiany. Warto zrobić coś z tym teraz. Życie jest za krótkie, by czekać, aż twoje samopoczucie i satysfakcja z życia tylko się pogorszą. Jeśli jakaś sfera twego życia źle funkcjonuje, trzeba rozpocząć proces naprawczy od zaraz – radzi Marta Woźny-Tomczak, trenerka biznesu i ekspertka ds. HR, która w lutym 2021 r. znalazła się na 9. miejscu na liście 25 Mistrzyń LinkedIn w Polsce w magazynie Forbes Women, prezes firmy rekrutacyjno-szkoleniowej Personia.

Jak znaleźć pracę?

O tym, jak skutecznie zmienić pracę, nawet gdy nie ma się doświadczenia w danej branży, będzie mówić doradca kariery Anna Czurak na bezpłatnym i dostępnym dla wszystkich szkoleniu online w środę, 26 stycznia, 2022 r. o godz. 20.00. Można się zapisać, klikając w link

https://webinar.woznytomczak.pl/jak-znalezc-prace-bez-doswiadczenia-w-danej-branz