Jako sportowiec i ambasador zdrowego stylu życia, w czerwcu 2016 roku związałam swoją przyszłość z Olimpiadami Specjalnymi Polska, aby nie tylko wspierać działania sportowe, kampanie prozdrowotne dla zawodników i ich rodzin ale również akcje społeczne, które mają nagłośnić w społeczeństwie ruch Olimpiad Specjalnych. Dzięki swojej aktywności chcę pokazywać Polkom i Polakom jak wspaniałymi zawodnikami są sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną, jak sport otwiera ich na świat, dodaje odwagi i pewności siebie – przekonuje na łamach naszego Raportu Anna Lewandowska, prezes Olimpiad Specjalnych Polska.
Wszystkich zachęcam do kibicowania naszym zawodnikom – bo oni pokazują piękno rywalizacji w najczystszej postaci, by dołączali do wspólnego uprawiania sportu z zawodnikami Olimpiad Specjalnych. Chcę by hasło „#GrajmyRazem” było bardzo słyszane w całej Polsce. Będę zachęcać młodych ludzi, żeby dołączyli do nas i zostali wolontariuszami Olimpiad Specjalnych.
Zależy nam również na wsparciu naszej organizacji przez partnerów, sponsorów i media. To co jest warte podkreślenia – nie szukamy tylko darczyńców, którzy wesprą naszą bieżąca działalność. Szukamy partnerów, którzy dzięki wspólnemu działaniu zyskają wizerunek firmy ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, wypromujemy nasze działania i wizerunek. Bardzo nas cieszy, że razem z nami są: Europejskie Centrum Odszkodowań S.A., Hotel Marriott oraz światowe marki.
Już za miesiąc, dzięki współpracy z Telewizją Polską, będzie głośno o Olimpiadach Specjalnych. 18 marca, rozpoczyna się największa w tym roku impreza sportowa dla osób z niepełnosprawnością intelektualną – Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Austria 2017. Zawodnicy Olimpiad Specjalnych będą zdobywać medale dla całej Polski. Wierzę, że dzięki sportowi, który jest tak bliski każdemu z nas, Polacy zobaczą w osobach z niepełnosprawnością intelektualną wspaniałych ludzi, którzy mają wiele umiejętności i talentów. I to jest nasze przesłanie dla całego społeczeństwa – dla zawodników Olimpiad Specjalnych ważniejsze niż medale Igrzysk i sukcesy na stadionach całego globu jest poczucie akceptacji tutaj – w naszym kraju.
Dodam, że w Igrzyskach weźmie udział ponad 2,7 tysiąca sportowców ze 107 krajów świata, wspieranych przez 1,1 tysiąca trenerów i członków sztabów medycznych oraz ponad 3 tysięcy wolontariuszy. Będzie to największe na świecie wydarzenie sportowe i humanitarne w 2017 roku. W Austrii Polskę będzie reprezentować 62 osobowa kadra: 46 zawodników, 16 trenerów i członków ekipy medycznej.
Przygotowaniom do Igrzysk towarzyszy kampania billboardowej w największych polskich miastach #GrajmyRazem. To wspaniałe narzędzie na popularyzację naszego ruchu. Do udziału w kampanii zaprosiłam Ambasadorów Olimpiad Specjalnych – wybitnych sportowców, dziennikarzy i artystów. Na plakatach wspólnie ze wspaniałymi zawodnikami Olimpiad Specjalnych wystąpili: Kinga Baranowska, Monika Pyrek, Magdalena Różczka, Zygmunt Chajzer Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Sebastian Świderski, Grzegorz Tkaczyk, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona. Bardzo cieszę się, że na billboardach #GrajmyRazem nasi ambasadorzy zapraszają wszystkich Polaków do wspierania Olimpiad Specjalnych. Naturalnie jest wśród nich wielu sportowców, którzy najlepiej rozumieją niezwykłą pasję i determinację zawodników Olimpiad Specjalnych. Są też z nami osoby związane ze światem telewizji, teatru, filmu – wszyscy oni mają niezwykłą wrażliwość społeczną i chcą powiedzieć całemu społeczeństwu, że warto kibicować Olimpiadom Specjalnym. Wspólnie chcemy dotrzeć do jak największej grupy ludzi i zachęcić ich do grania razem z Olimpiadami Specjalnymi!
Celem Kampanii #GrajmyRazem jest dotarcie do społeczeństwa z misją i filozofią Olimpiad Specjalnych oraz promocja Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Szacujemy, że kampania dotrze do około 5 milionów osób.
Hasło #Grajmyrazem odnosi się nie tylko do sportu. To zaproszenie do nas wszystkich, niezależnie od wieku, płci czy zainteresowań, by wspólnie podjąć choćby niewielki wysiłek, by wesprzeć sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Nasi zawodnicy potrzebują czasem zaledwie drobnego gestu, a razem możemy dać im bardzo wiele. Wystarczy chwila zastanowienia: może masz czas by pomóc przy zawodach jako wolontariusz, może czujesz w sobie pasję, by zostać trenerem i pomóc zawodnikom w walce o medale? Być może jesteś studentem lub absolwentem medycyny i chciałbyś pomóc naszym programom medycznym? A może po prostu chciałbyś przyjść pokibicować na zawodach i przeżyć fajne sportowe emocje. Wszystko to dają Olimpiady Specjalne i gorąco zapraszamy uczniów, nauczycieli, lekarzy, trenerów i sponsorów, by poznać nas bliżej – #GrajmyRazem !
Anna Lewandowska
Prezes Olimpiad Specjalnych Polska