Najbardziej zielona uczelnia wyższa w Polsce – Uniwersytet Adama Mickiewicza i najbardziej zielone medium, czyli Gazeta.pl, łączą siły, aby prowadzić edukację związaną z ochroną środowiska. Dzięki współpracy na stronie Zielona.gazeta.pl powstanie dedykowana sekcja, w której publikowane będą autorskie materiały w ramach akcji “Klimat z bliska”.
Ekologia leży w DNA Gazeta.pl od początku istnienia portalu, dlatego współpraca z najbardziej zielonym uniwersytetem w Polsce i akcja “Klimat z bliska” naturalnie wpisują się w działalność oraz postulaty zapisane w Deklaracji Redakcyjnej.
W ramach ogłoszonego właśnie partnerstwa na stronie Zielona.gazeta.pl powstanie dedykowana sekcja, w której czytelnicy i czytelniczki znajdą cykl materiałów, wywiadów i analiz pokazujących globalne ocieplenie z bliska oraz odpowiadających na pytanie, co trzeba zrobić, żeby powstrzymać kryzys klimatyczny.
– Naukowcy są na “pierwszej linii frontu” walki z kryzysem klimatycznym – badają, jak zmiany klimatu niszczą ekosystemy, zmieniają wzorce pogodowe, przyczyniając się do suszy czy powodzi, wzmagają pożary czy powodują topnienie lodowców – mówi Patryk Strzałkowski, redaktor naczelny Zielona.gazeta.pl. – Walka z kryzysem klimatycznym jest możliwa, ale kluczowa jest edukacja i rzetelne informowanie czytelników o problemie. To dlatego na naszych łamach oddajemy głos naukowcom i chętnie publikujemy przygotowywane przez nich raporty, komentarze oraz relacje właśnie z tej “pierwszej linii frontu” kryzysu klimatycznego. Współpraca z Uniwersytetem Adama Mickiewicza to kolejny krok w relacjonowaniu go tak, jak wymaga tego sytuacja – dodaje Strzałkowski.
Z chęcią przyjęliśmy zaproszenie do tej współpracy. Jako uczelnia mamy ekspertów między innymi z takich dziedzin, jak meteorologia i klimatologia, hydrologia i geologia z zagrożeniami środowiskowymi. Mamy także powołany przez Panią Rektor Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju, w którym są naukowcy z wielu wydziałów naszego Uniwersytetu, zarówno z zakresu nauk przyrodniczych, jak i społecznych. Świadomość zagrożeń klimatycznych i ich konsekwencji jest w społeczeństwie zbyt mała. UAM sam stara się być „zielonym uniwersytetem”, czyli uczelnią, która chroni i promuje bioróżnorodność, georóżnorodność, tereny zielone, wspiera projekty przyjazne środowisku. Tak więc temat globalnego ocieplenia i zmian środowiskowych jest nam znany i z chęcią podzielimy się wiedzą oraz wynikami naszych badań – mówi Dziekan Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych, prof. UAM dr hab. Grzegorz Rachlewicz.
Źródło: Gazeta.pl