Czy zazdrość jest tylko pojęciem religijnym, które przedostało się krwioobiegiem z sacrum do profanum? A może pomaga psychologom w określaniu tego, co w nas buzuje w nadmiarze, co przeszkadza w dotarciu do siebie, do sedna, do odkrycia innych jako własnych sprzymierzeńców? We wtorek 20 października najczęściej cytowany za granicą polski ekspert z teorii zarządzania prof. Krzysztof Obłój (Akademia L. Koźmińskiego, Uniwersytet Warszawski) rozpocznie tegoroczną Konferencję Nienieodpowiedzialni rozważaniami nad tym, czym jest zazdrość w biznesie.
Czy jest dobra, zła, czy brzydka?
Nie zabraknie też praktyków biznesu, którzy podniosą pod dyskusję temat „Ambicja, rywalizacja i współpraca liderów”. To wyjątkowa okazja, aby zajrzeć pod kołdrę biznesu, którego ambicje są światowe i właściwie dla codziennego odbiorcy komunikatów medialnych – nieosiągalne. Głos w tej kwestii zabierze Przemek Gdański, prezes BNP Paribas Bank Polska.
Dwa kroki do raju
W dalszej części wtorkowego spotkania zaproszeni goście przejdą od praktyki do projekcji przyszłości. Społeczeństwo współpracy jest cyfrową utopią? Czy raczej modelem kapitalizmu, dopuszczającym lokalne adaptacje? A może należy upatrywać w nim szansy i traktować jako zbiór rynkowych rozwiązań, które stanowią przeciwwagę dla platformowego, skoncentrowanego kapitalizmu? Gdzie powstają innowacje społeczeństwa współpracy i z jakich narzędzi obecnie korzysta? Wreszcie, najważniejsza rzecz – czy jest w nim miejsce na zazdrość i rywalizację, skoro od razu można tu odnaleźć sprzeczność. O tym dowiemy się z rozmowy z prof. Dariuszem Jemielniakiem, (Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet Harvarda, MIT).
Komu zazdrościsz?
Wreszcie w finale otwarcia tegorocznej VIII Konferencji Nienieodpowiedzialni jeden z najwybitniejszych i przekrojowych umysłów wśród polskich akademików, prof. Bartłomiej Dobroczyński, szef Zakładu Psychologii Ogólnej UJ i autor brawurowych książek analizujących polską obyczajowość, z perspektywy psychoanalitycznej opowie o zazdrości w życiu społecznym i osobistym. Profesor zdradził już, że zazdrość może przywrócić człowiekowi właściwie proporcje oceny samych siebie: „Owszem tak, ale gdy tylko zdecydujemy się na pokręcenie odpowiednimi śrubkami w naszych wnętrzach. Jakimi? W którą stronę? – opowiem o tym podczas naszego spotkania”.
Więcej szczegółów oraz bezpłatna rejestracja na konferencję na stronie: http://2020.nienieodpowiedzialni.pl.