Stena Recycling ruszyła z piątą edycją konkursu Stena Circular Economy Award, którego celem jest nagrodzenie biznesów z misją pomagania społecznościom, gospodarce i środowisku oraz promocja najbardziej efektywnych, innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań w środowisku biznesowym i naukowym.
Firmy i konsumenci na całym świecie szukają bardziej zrównoważonych modeli biznesowych, aby zmniejszyć negatywne skutki zmian klimatycznych. Koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym staje się kluczowym modelem pomagającym osiągnąć cele ekoefektywności.
– Gospodarka cyrkularna to model gospodarczy, w którym produkty i ich komponenty są wykorzystywane wielokrotnie. W tym systemie „odpady” są zawracane do obiegu poprzez naprawę, ponowne wykorzystanie czy recykling. Świadomość i oczekiwania młodych Polaków w zakresie dbania o środowisko i odpowiedzialności konsumenckiej stale rosną, a oni sami chętnie angażują się w opracowywanie proekologicznych innowacji. Konkurs Stena Circular Economy Award ma na celu wsparcie studentów i promocję najciekawszych koncepcji. Zwycięskie projekty otrzymają grant na realizację oraz wsparcie naszych ekspertów – tłumaczy Piotr Bruździak, ekspert Stena Recycling, członek Jury konkursu.
Warto zauważyć, że gospodarka obiegu zamkniętego ma zalety wykraczające poza walory środowiskowe. W przeciwieństwie do gospodarki liniowej, GOZ może przynieść korzyści zarówno klimatowi, konsumentom, jak i biznesowi. Studenckie projekty wyróżnione w poprzednich edycjach konkursu z powodzeniem mogły być implementowane przez firmy lub wykorzystywane przez społeczeństwo. Coroczny wzrost liczby zgłaszanych rozwiązań to dowód na potrzebę i popularność ich wdrażania.
– Poszukujemy konkretnych działań i inicjatyw, aby promować najciekawsze z nich. Projekty studenckie, które zostały zgłoszone w poprzednich edycjach Stena Circular Economy Award, ujęły nas kreatywnością i nieszablonowym podejściem do tematu. Co ważne, były tak przygotowane, że dawały możliwość realnego wprowadzenia ich w życie. Liczymy, że tegoroczne zgłoszenia będą na jeszcze wyższym poziomie. Czekamy z nagrodami – grantem na 10 tysięcy złotych i sprzętem komputerowym dla kolejnych innowatorów – dodaje Piotr Bruździak.
Jak zgłosić się do konkursu:
Konkurs skierowany jest do firm i studentów. Zgłoszenia przyjmowane są w trzech kategoriach:
- dla przedsiębiorstw, które wdrożyły praktyki GOZ,
- dla przedsiębiorstw, które wdrożyły działania promujące GOZ,
- dla studentów, którzy zaproponują wdrożenie GOZ przydatne dla biznesu lub akcję społeczną promującą ideę GOZ.
Zgłoszenia można przesyłać do 6 lutego 2022 r. przez formularz znajdujący się na stronie: www.stenarecycling.pl/stena-circular-economy-award