Posprzątanie kraju od Tatr po Bałtyk było zawsze marzeniem Stowarzyszenia Czysta Polska. W roku jubileuszowej, dziesiątej edycji Czystych Tatr, ten sen staje się rzeczywistością. Dzięki połączeniu sił z United Nations Global Compact Network Poland i dwoma strategicznymi partnerami, już 28 sierpnia, po raz pierwszy odbędzie się akcja Czysty Bałtyk. To wielkie wydarzenie edukacyjne, w którym sprzątanie ok. 100km plaż będzie połączone z całodniową konferencją na temat ekologicznych problemów naszego morza.
– Ten rok jest dla nas wyjątkowy – mówił założyciel Stowarzyszenia Czysta Polska, Rafał Sonik. – Po raz dziesiąty posprzątamy z naszymi wolontariuszami Tatry. Poczuliśmy, że mając za sobą dekadę doświadczeń musimy zrobić coś więcej. Poszerzyć nasze działania o inne części kraju. Dzięki naszym fantastycznym partnerom możemy po raz pierwszy zorganizować Czysty Bałtyk i wyruszyć z misją edukacji ekologicznej również na północny kraniec Polski. Planujemy wyjątkowe wydarzenie, bo sprzątanie plaż będzie połączone z konferencją poświęconą działaniom na rzecz ochrony klimatu i ekosystemów morskich.
Idea nowego wydarzenia zrodziła się w ramach grupy, którą można nazwać „drużyną Bałtyku”. Sieć sklepów Biedronka oraz marka Garnier połączyły siły już wcześniej, wspierając stowarzyszenie przy poprzedniej edycji Czystych Tatr. Dodatkową wartość do zespołu wniósł United Nations Global Compact – największa na świecie inicjatywa skupiająca zrównoważony biznes. Założona w 2000 roku przez sekretarza ONZ Kofi Anana zrzesza obecnie ponad 10 000 członków.
– Bałtyk wymaga pilnej ochrony. Jednym z głównych zagrożeń dla ekosystemów bałtyckich są azotany i fosforany, które są główną przyczyną groźnego zjawiska eutrofizacji. Kolejny problem to niewybuchy u niewypały oraz broń chemiczna zalegająca głębię bałtycką, stanowiąc mroczną pamiątkę II wojny światowej. Wreszcie pozostawiane przez nas współczesnych odpady na plażach bałtyckich dopełniają obrazu dramatu. O Bałtyk trzeba dbać i jest to wyzwanie międzynarodowe, w którym powinna aktywnie uczestniczyć cała społeczność międzynarodowa, a w szczególności Państwa leżące nad Bałtykiem. Ale międzynarodowe procesy dyplomatyczne nie podniosą śmieci z plaży. Dlatego uruchamiamy akcję „Czysty Bałtyk” i będziemy ją rozwijać w ramach Pomorskiego Forum Solidarności Klimatycznej. Za każdy podniesiony z plaży śmieć, Morze Bałtyckie będzie nam wdzięczne – powiedział Kamil Wyszkowski, Przedstawiciel i Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Poland.
Podczas poszczególnych paneli dyskusyjnych zostaną poruszone najważniejsze problemy dotyczące czystości Morza Bałtyckiego, a uczestnicy postarają się omówić kluczowe kwestie i wskazać możliwe rozwiązania. Całość będzie transmitowana na żywo poprzez kanały partnerów wydarzenia. W tym samym czasie wolontariusze wyruszą na plaże na Półwyspie Helskim, a kolejnego dnia w Trójmieście, by zebrać pozostawione tam przez turystów śmieci.
Akcja odbędzie się w ostatni weekend sierpnia. Zostanie posprzątanych około 100 km plaż oraz ich okolice. W piątek, 27 sierpnia zaplanowano zbieranie śmieci na Półwyspie Helskim oraz część konferencyjną. W sobotę 28 sierpnia Stowarzyszenie Czysta Polska wraz z partnerami przeniosą swoje działania na plaże Trójmiasta. Wolontariusze mogą już teraz rejestrować się za pośrednictwem strony www.czystapolska.org.pl. Wcześniej, 31 lipca odbędzie się 10. edycja akcji „Czyste Tatry”, na którą również wciąż trwają zapisy.