Wielka rola wody deszczowej – jak ją gromadzić [PORADNIK]

Długotrwały okres suszy negatywnie wpływa na wiele sfer życia. Istnieją jednak sposoby na poradzenie sobie w tym trudnym czasie dzięki gromadzeniu wody deszczowej. Prezentujemy poradnik o jej zbieraniu, przechowywaniu, spożytkowaniu – czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o gromadzeniu deszczówki.

Deszczówka a nasze potrzeby

Zastosowań wody deszczowej jest wiele, ale ich największym ograniczeniem jest kwestia spożycia. Mimo jej ogólnej czystości, posiada również kwaśny odczyn, który dobrze posłuży w podlewaniu roślin, ale niekoniecznie człowiekowi. Ważniejszą kwestią jest stan powietrza, który bezpośrednio oddziałuje na stan deszczówki. Równie dobrze sprawdzi się ona przy podlewaniu ogrodu, myciu samochodu, kostki brukowej czy innych tego typu nawierzchni. Do niektórych sposobów wykorzystania wody deszczowej potrzebne jest jej wcześniejsze przefiltrowanie. Po wykonaniu tej czynności, śmiało można napełnić nią basen, a po zamontowaniu specjalnych instalacji pojawia się możliwość doprowadzenia jej do pralki, zmywarki, toalety, a także innych sprzętów domowych.

Przechowywanie wody deszczowej

By dobrze wykorzystać deszczówkę, należy ją odpowiednio magazynować. Idealnie nada się do tego nawet zwykła beczka, ale najlepsze będą zbiorniki przystosowane do tego konkretnego zadania. Istotnym jest, żeby był to pojemnik z przykrywką, dla uniknięcia wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby wpaść do środka. By nie dopuścić do nagrzania się wody, zbiornik nie powinien być przezroczysty, a z pewnością należy unikać zbiorników metalowych, które przy długotrwałym zetknięciu z wodą, wywołają korozję.

Długość magazynowania deszczówki zależy od warunków jej przechowywania. Nie jest dobrym pomysłem trzymanie i używanie jej dłużej niż rok, a niekiedy konieczna może okazać się częstsza wymiana zawartości pojemnika.

Sposoby gromadzenia

Istnieje kilka metod zbierania wody deszczowej. Służą do tego dwa systemy – podziemny i naziemny. System podziemny polega na zakopaniu pod ziemią skrzyni na wodę deszczową i podłączeniu do niego rynien odprowadzających wodę z dachu. Taka woda następnie zostaje rozprowadzona równolegle po ogrodzie, nawadniając odpowiednio ziemię i rośliny. Zaprojektowane zostały one tak, by w czasie opadów zbierać i magazynować wodę, by następnie stopniowo ją uwalniać.

Systemy naziemne są prostsze i nie wymagają zastosowania bardziej skomplikowanych instalacji. Tu wystarczy odpowiednie podłączenie rynny do zbiornika, który najlepiej jest postawić w jej pobliżu. Taką wodą można dysponować w sposób ręczny, przykładowo napełniając konewkę. W przypadku zastosowania tej metody nie należy się martwić kwestią wizualną – na rynku dostępne są zbiorniki również ozdobne, które można wkomponować w otoczenie i styl ogrodu.

Wielka rola deszczówki

 

W dobie suszy, rosnących kosztów życia i kryzysu ekologicznego, gromadzenie wody deszczowej może okazać się jednym z prostszych, ale i lepszych sposobów na poprawę swojego życia. Wykorzystywanie deszczu do przechwytywania i spożytkowywania wody, pozwoli zaoszczędzić na rachunkach, a przy okazji nie przyczyni się do nadszarpywania kondycji środowiska, nie wspominając już o łatwiejszym przetrwaniu pory suchej. To możliwość, która wpływa korzystnie na wiele płaszczyzn, a dodatkowo, znajduje się dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Autorka: Klaudia Janucik