Zgodnie z Zieloną Wizją Warszawy stolica ma zredukować emisje gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 roku. To cel pośredni przed zaplanowanym do 2050 roku osiągnięciem neutralności klimatycznej. Dużą rolę w tym procesie będzie odgrywać termomodernizacja budynków prowadząca do ograniczenia zużycia energii i ciepła – informuje agencja Newseria Biznes. A branża budowlana przygotowuje się do zielonych zmian.
Elektrownie i elektrociepłownie podlegające administracji centralnej odpowiadają dziś za ok. 70 proc. emisji dwutlenku węgla w mieście. Stolicę czekają wielomiliardowe wydatki, wspierane również środkami z UE.
Dalsza część tekstu pod filmem z wywiadem z Wojciechem Trojanowskim, Członkiem Zarządu STRABAG Sp. z o.o.
Zgodnie z Zieloną Wizją Warszawy, przyjętą w 2023 roku strategią miasta, do roku 2035 głębokiej termomodernizacji powinno być poddane 36 proc. budynków mieszkalnych i komercyjnych. W 2050 roku ten odsetek ma wynosić 81 proc. Jak wskazuje Jacek Kisiel, zastępca dyrektora w Biurze Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej w Urzędzie m. st. Warszawy, które od ubiegłego roku koordynuje to zadanie, jego realizacja nabiera tempa.
Wśród toczących się inicjatyw wymienia m.in. przystąpienie Warszawy do programu Stop Smog, w ramach którego będzie realizowana kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych dla osób dotkniętych ubóstwem energetycznym. Niedawno Komisja Europejska przyznała miastu grant ELENA w wysokości 3,5 mln euro na przygotowanie kompleksowej dokumentacji technicznej na termomodernizację 50 wielorodzinnych budynków komunalnych. W ramach grantu Warszawa zobowiąże się do realizacji inwestycji w termomodernizację w wysokości ok. 140 mln zł w terminie trzech lat od podpisania umowy.
Branża budowlana się zazielenia
Do informacji Newseria Biznes warto dodać, że branża budowlana już intensywnie przygotowuje się do nowych wyzwań związanych z zielonym budownictwem. Przykładem może być debata odbyta podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jednym z dyskutantów był Dariusz Kolasa, dyrektor techniczny, Dyrekcja Budownictwa Ogólnego, STRABAG Sp. z o.o. Ekspert podkreślił m.in., że strategia koncernu zakłada osiągnięcie zeroemisyjności w 2040 r. i że jest wdrażana na wszystkich poziomach organizacji.
– W zakresie infrastruktury prowadzimy intensywne działania w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i wykorzystywanie jej w wytwórniach mas bitumicznych, których jesteśmy największym producentem w Polsce – wyjaśniał dyrektor Kolasa. Elementem strategii są prace do przetwarzania, utylizacji, recyklingu odpadów i ich pozyskiwania. STRABAG Polska bardzo duży nacisk kładzie też na kwestię śladu węglowego. Prawdopodobnie do końca roku firma będzie gotowa do automatycznego wyliczania śladu węglowego dla poszczególnych obiektów.
Z kolei Agnieszka Kalinowska-Sołtys, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, architekt, partner, członek zarządu APA Wojciechowski, przypomniała podczas debaty, że 2010 r. wchodziły pierwsze certyfikaty zielonych budynków, a w 2014 r. zostało zdefiniowane pojęcie śladu węglowego. – Przez te 14 lat zaczęliśmy myśleć o budynku nie tylko jako projekcie, który kończy się na etapie budowy i pozwolenia na użytkowanie, ale o całym cyklu jego życia, jego trwałości. Na przykład konstrukcja żelbetowa może wytrzymać 200 lat, ale już współczesne elewacje są liczone na 25-30 lat. Oznacza to, że budynki wybudowane w 2000 r. zbliżają się do generalnego remontu, co pociąga za sobą ślad węglowy. W budynkach komercyjnych wymiana instalacji to 15-20 lat – wyliczała prezes Agnieszka Kalinowska-Sołtys. Jak stwierdziła, zaczęliśmy też myśleć o budynku jako o źródle materiałów wtórnych.
Relację z całej debaty można przeczytać TUTAJ.
Cała informacja Newseria Biznes jest TUTAJ
ŹRÓDŁO: biznes.newseria.pl/RaportCSR.pl