Instytut Staszica poleca opracowanie Lecha Królikowskiego – „Wisła na Mazowszu”, które odkrywa zapomniane karty z dziejów polskiej myśli technicznej.
Na stronie Instytutu Staszica czytamy: podziękować należy nie tylko autorowi, lecz również samorządowi województwa mazowieckiego, który dofinansował pięknie wydaną publikację. „Wisła na Mazowszu” opowiada o dziewiętnastowiecznych planach regulacji królowej polskich rzek na terenie zaboru rosyjskiego. Nie jest to w żadnym wypadku sucha monografia, wyliczająca kolejne projekty, ale wartko (niczym wiślany nurt) tocząca się opowieść, w której projekty regulacji Wisły są tylko jednym z wątków. Profesor tak naprawdę opowiada o dziejach polskiej myśli technicznej w Królestwie Kongresowym, o roli Wisły w gospodarce, życiu Królestwa i Warszawy. „Dzieje zmagań człowieka z wiślanym żywiołem mogą stanowić swoisty bank informacji, przydatny także współczesnym projektantom” – zauważa autor. To zdanie mogłoby być mottem książki.
Lech Królikowski: Wisła na Mazowszu: XIX-wieczne plany regulacji rzeki w granicach byłego zaboru rosyjskiego. Warszawa, Wydawnictwo Warszawskie, 2019.
Źródło: http://instytutstaszica.org/2019/12/30/ujarzmianie-krolowej-rzek/