Trendy ESG w nieruchomościach 2025: Taksonomia UE i GOZ na pierwszym planie

Fot. free-images.com

Rok 2025 przynosi nowe wyzwania i możliwości dla rynku nieruchomości w kontekście ESG. Kluczowe znaczenie zyskują zagadnienia związane z Taksonomią UE oraz gospodarką o obiegu zamkniętym (GOZ). Właściciele i deweloperzy koncentrują się na zwiększaniu efektywności energetycznej oraz monitorowaniu i redukcji śladu węglowego budynków przez cały ich cykl życia.

Priorytety na 2025: Taksonomia UE i GOZ

Według ekspertów międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield (C&W), w nadchodzącym roku szczególne znaczenie będą miały regulacje związane z Taksonomią UE. Dotyczą one m.in. eliminacji substancji niebezpiecznych w budownictwie oraz zarządzania odpadami w duchu gospodarki o obiegu zamkniętym. Wprowadzanie zrównoważonych rozwiązań staje się nie tylko kwestią regulacyjną, ale również ekonomiczną i wizerunkową dla firm działających w sektorze nieruchomości.

Efektywność i technologia: klucz do oszczędności

Raport C&W “Trends Radar. Rynek nieruchomości od stabilizacji do optymizmu” wskazuje, że efektywność energetyczna to priorytet w każdym segmencie rynku. Właściciele i zarządcy nieruchomości coraz częściej inwestują w technologie poprawiające efektywność budynków, takie jak inteligentne systemy zarządzania, Internet Rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja (AI) oraz łączność 5G.

– Rozwiązania te umożliwiają nie tylko oszczędność energii, ale także optymalizację kosztów operacyjnych i zwiększenie komfortu użytkowników – podkreśla Katarzyna Lipka, Dyrektorka Działu Doradztwa Strategicznego i ESG w C&W Polska.

Zdrowe środowisko pracy w biurach

Technologie stosowane w biurowcach nie tylko przyczyniają się do redukcji zużycia energii, ale także do poprawy jakości środowiska pracy. W sektorze przemysłowym i logistycznym kluczowe znaczenie ma zarządzanie ryzykiem klimatycznym. Z kolei w nieruchomościach handlowych problemem pozostaje wysokie zapotrzebowanie na energię pierwotną – według ESG Index 2024, jest ono o 48% wyższe niż w przypadku biur.

– Naszym celem długoterminowym jest znaczące zwiększenie efektywności energetycznej tych obiektów – podkreśla Agnieszka Bobela-Musiał, Regional Shopping Center Director w C&W.

Ślad węglowy w całym cyklu życia budynku

Zgodnie z Dyrektywą EPBD, od 2028 roku wszystkie nowe budynki o powierzchni użytkowej powyżej 1000 mkw. będą musiały mieć obliczony ślad węglowy w całym cyklu życia. Dwa lata później obowiązek ten obejmie wszystkie nowe inwestycje. W związku z tym, państwa członkowskie UE mają 18 miesięcy na wdrożenie odpowiednich przepisów do swoich porządków prawnych.

Istotnym zagadnieniem będą także paszporty renowacji, które mają wejść w życie w 2026 roku. Wciąż jednak nie wiadomo, czy będą one obowiązkowe, czy dobrowolne. Ich głównym celem jest dostarczenie szczegółowych informacji o planowanych działaniach renowacyjnych, szacowanych oszczędnościach energii oraz zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych.

– Jeśli paszporty renowacji staną się obowiązkowe, znacząco wpłyną na strategie modernizacyjne w branży nieruchomości – komentuje Katarzyna Lipka.

Coraz bardziej szczegółowe procesy due diligence

Rosnące wymagania regulacyjne i oczekiwania rynku sprawiają, że procesy due diligence (kompleksowego badania kondycji przedsiębiorstwa) stają się coraz bardziej kompleksowe. Obejmują one takie aspekty jak efektywność energetyczna, dekarbonizacja oraz zgodność z wymogami ESG. Wpływ na to mają zarówno najemcy, jak i instytucje finansowe, które coraz częściej wymagają dostosowania budynków do standardów zrównoważonego rozwoju.

– Dostosowanie obiektów do wymogów ESG lub brak działań w tym zakresie sprzyja dalszej polaryzacji produktów inwestycyjnych – zauważa Marcin Kocerba, Partner w Dziale Capital Markets w C&W. – Część inwestorów poszukuje nieruchomości premium o wysokim standardzie zrównoważenia, inni natomiast celują w wysoki zwrot z inwestycji oportunistycznych.

Podsumowanie

W 2025 roku sektor nieruchomości będzie musiał sprostać nowym wyzwaniom związanym z regulacjami ESG. Kluczowe znaczenie będą miały Taksonomia UE, gospodarka o obiegu zamkniętym oraz redukcja śladu węglowego budynków. Technologie umożliwiające optymalizację zużycia energii i koszty operacyjne staną się nieodzownym elementem strategii właścicieli i zarządców nieruchomości.

Adaptacja do nowych standardów nie tylko poprawi efektywność budynków, ale także zwiększy ich atrakcyjność inwestycyjną w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

Źródło i cała informacja: Cushman & Wakefield