Przywódcy państw G7 zapowiedzieli stworzenie wartego 600 mld dol. funduszu przeznaczonego na sfinansowanie infrastruktury w krajach rozwijających się, w tym na rozwój Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Fundusz ma przeciwdziałać chińskiemu projektowi budowy Nowego Jedwabnego Szlaku – informują Reuters i inne media.
Grupę G7 tworzą Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, USA, Włochy i Wielka Brytania. W tym roku przywódcy państw spotkali się w bawarskim zamku Elmau, gdzie podjęli zobowiązanie o utworzeniu z prywatnych i publicznych środków potężnego funduszu celowego.
Ma on zostać stworzony w ciągu pięciu lat i stanowić alternatywę dla ekonomicznej ekspansji Chin, rozwijających handlowy Nowy Jedwabny Szlak oraz energicznie penetrujących bogaty w zasoby afrykański kontynent.
Nowy Jedwabny Szlak a program inwestycyjny z Elmau
Chiński program inwestycyjny obejmuje rozwój i programy w ponad 100 krajach i ma doprowadzić do stworzenia współczesnej wersji starożytnego Jedwabnego Szlaku wiodącego z Azji do Europy. Wedle urzędników Białego Domu, plan przyniósł krajom rozwijającym się niewiele namacalnych korzyści.
Stany Zjednoczone mają zgromadzić 200 mld dol. a Europa 300 mld dolarów. Podczas szczytu G7 prezydent USA John Biden wyjaśnił, że zebrane środki powinny wesprzeć projekty w krajach o niskich i średnich dochodach, pomagając przeciwdziałać zmianom klimatu, a także służyć poprawie zdrowia na świecie, równości płci, jak też rozbudowie infrastruktury cyfrowej.
Energia słoneczna w Angoli, rozwój szczepień w Senegalu
Część inwestycji ma dotyczyć rozwoju energii odnawialnej. Biden zwrócił uwagę na kilka flagowych projektów, w tym wart 2 mld dol. projekt rozwoju paneli słonecznych w Angoli przy wsparciu Departamentu Handlu, amerykańskiego Export-Import Bank, amerykańskiej firmy AfricaGlobal Schaffer i amerykańskiego dewelopera Sun Africa.
Wraz z członkami G7 i UE, Waszyngton zapewni również wartą 3,3 mln dol. pomoc techniczną dla Instytutu Pasteura w Dakarze w Senegalu, co pozwoli rozwinąć w tym kraju zakład produkcji wielu szczepionek na skalę przemysłową przeciw COVID-19 i innych chorobom.
Chcę, żeby było jasne. To nie jest pomoc ani dobroczynność. To inwestycja, która przyniesie zwrot wszystkim – powiedział cytowany przez Agencję Reuters prezydent Biden, dodając, że pozwoli to krajom rozwijającym się zobaczyć konkretne korzyści płynące z partnerstwa z demokracjami.
Źródło: Reuters