Podlubelski producent śmigłowców podsumował tegoroczny Dzień Awiatora. Liczby mówią za siebie – 6,5 tys. zwiedzających i dziesiątki atrakcji dla dzieci i dorosłych, zapewniających naukę poprzez zabawę. Zakład PZL-Świdnik pokazuje, jak prowadzić długoterminowe działania prospołeczne.
Zorganizowany przed wakacjami roku piknik naukowo-techniczny „Dzień Awiatora” był spotkaniem ze światem zarówno ze światem wirtualnej rzeczywistości jak i wynalazkami, które zmieniają nasze codzienne życie. Nie przypadkiem – świdnicki zakład pragnie być kojarzony z wysokimi technologiami, które nabywa w ostatnich latach, dzięki udziałowi w łańcuchu dostaw macierzystego koncernu o światowym zasięgu – Leonardo. Bilans imprezy może służyć za podręcznikowy przykład społecznego zaangażowania pracodawcy.
Ideą Dnia Awiatora było „bawiąc – uczyć”, nie zapominając jednak o aspekcie przemysłowym. Ekspozycja naukowo – techniczna dawała dostęp do symulatora lotu szybowcem oraz wirtualnych lotów nad Lublinem śmigłowcem AW101. Towarzyszyła im strefa matematyki z walizką żyroskopową oraz licznymi łamigłówkami. Strefa BHP z symulatorem dachowania, rotorami oraz kursem pierwszej pomocy, zwracająca uwagę na tak ważną kwestię, jaką jest bezpieczeństwo w pracy, ale również w życiu codziennym. Pokazy naukowe z dziedzin fizyki i chemii, a także kuchni molekularnej pokazywały realny wpływ nauki na życie.
Dla chcących aktywnie spędzić czas udostępniono strefę sportową oraz blender – rowery, które pozwalały przygotować siłą własnych mięśni sok ze świeżych owoców, by ugasić pragnienie po wysiłku. Artystyczne dusze mogły pochwalić się swoim talentem na plenerze malarskim, a amatorzy adrenaliny mogli unieść się w tunelu aerodynamicznym. Lista atrakcji była znacznie dłuższa – odpowiadała na różnorodne pasje i zainteresowania pod jedną ideą – nauki poprzez zabawę i zabawy dzięki nauce.
W ramach organizacji imprezy, Spółka PZL-Świdnik podjęła także współpracę z lokalnym samorządem. Razem z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Świdniku udostępniono wystawę „Co słychać?” przygotowaną przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza w Rzeszowie, przedstawiającą imponującą listę eksponatów związanych ze słuchem, myzyką i akustyką.
Oryginalną kontynuacją „Dnia Awiatora” w drugim kwartale jest konkurs plastyczny dla dzieci w czterech grupach wiekowych – od najmłodszych po 16-latki, mający na celu utrwalenie wrażeń z imprezy, co posłuży również jako wskazówka dla organizatorów na przyszłość, aby mogli jeszcze lepiej dostosować kształt imprezy do preferencji najmłodszych. Konkurs nadal trwa: prace konkursowe można zgłaszać do 30 września 2019 r.
W „Dniu Awiatora” wzięło udział w sumie 6,5 tysiąca osób. Impreza zorganizowana dla pracowników firmy i ich rodzin przyciągnęła całe klany – od wnuków po dziadków. Organizatorzy nie ukrywali, że zależy im zwłaszcza na młodszych gościach, aby Dzień Awiatora był dla nich inspirującym przeżyciem. Udział w pikniku miał pozwolić zrozumieć i poznać naukę z innej perspektywy – atrakcyjnej – ukazując ją jako ekscytującą dziedzinę życia. Młodzi mieszkańcy Świdnika i okolic, jeżeli będą traktować naukę serio, za kilkanaście lat mogą znaleźć zatrudnienie właśnie w tutejszym zakładzie produkcji śmigłowców.