W dniu 2 marca 2016 roku został oficjalnie przyznany światowy rekord Guinnessa w kategorii: najdłuższa podróż w canoe Amazonką dla Marcina Gienieczko. Wyprawa była objęta patronatem medialnym przez portal RaportCSR.pl.
World Records Guinness, oficjalnie informuje, że Marcin Gienieczko ustanowił światowy rekord w przepłynięciu Amazonki w canoe na dystansie: Atalaya-Belem. Ze względów logistycznych rekord Guinnessa został przyznany Marcinowi za odcinek 5573 km od Atalaya do Belem, jednak i ten wynik jest zdecydowanie lepszy od poprzedniego w tej kategorii, należącego do Helen Skelton z Wielkiej Brytanii i wynoszącego 3234 km, tyle że w kajaku. Informuje o tym również Polskie Biuro Rekordów.
Weryfikacja wszystkich materiałów, dokumentów trwała 4,5 miesiąca. Marcin Gienieczko dostarczył telefony, adresy świadków, zapisy dwóch GPS-ów, zapisy dwóch spotów live, około 15 godzin materiałów filmowych, ponad 400 fotografii, potwierdzenia miejscowych urzędów, policji i Marynarki Wojennej w Peru i Brazylii. Najbardziej wiarygodna i najlepsza dokumentacja we współczesnej eksploracji to zapisy dwóch spotów. Pod warunkiem, że jeden potwierdza drugi w tym samym czasie, oba muszą rejestrować prędkość płynięcia, muszą być przekazywane na „żywo” bez ukrycia dla opinii publicznej.
Całość ekspedycji – triatlon: http://www.gienieczko.pl/pdf/triatlon.xls.pdf
Płyniecie w canoe – II etap projektu: http://www.gienieczko.pl/pdf/mgAmazon.pdf
Chcąc pokonać Amazonkę, Gienieczko wystartował z miejscowości Kimbiri/San Francisco rzeką Apurimac przepłynął 60 km przed wpłynięciem do rzeki Ene. Na tym dystansie płynął z Gadielem Sanchez Rivera-405 km. Na dalszym etapie Gienieczko musiał również skorzystać ze wsparcia partnera, między innymi w miejscowości Pebas (przedstawia to na filmie). Te kilometry zostały odliczone od bicia rekordu. Marcin Gienieczko płynął w stylu sportowym na canoe. To znaczy według wcześniej ustalanej trasy przesłanej do Światowego Centrum World Records Guinness – według wytycznych tej instytucji. Materiały zostały przekazane 3 miesiące przed wyprawą :Marzec 2015(takie są wymogi Guinnessa, o ile chcemy się ubiegać o rekord). Trzeba było opracować specjalny szlak z programami GPS-trasą, etapy każdego dnia po 80 i 100 km na rzece Amazonce do Manaus. Gienieczko musiał dokładnie przedstawić każdy dzień trasy zarówno w postaci opisu, tabelki z kilometrażem oraz narysowanego szlaku płynięcia w poszczególnych kanałach rzecznych na Ukajali czy Amazonce, podając przybliżony czas pokonania dystansu/założenie. Cały projekt przepłynięcia był wcześniej opracowany i zgłoszony przez następujące osoby: Kacper Jurak, Adam Wasilewski i Andrzej Golubski, którzy opracowali trasę przepłynięcia Amazonki według wytycznych World Records Guinness i Marcina Gienieczko.
Serdecznie gratulujemy!
Redakcja RaportCSR.pl
Canoe którym Marcin Gienieczko przepłynął Amazonkę zostało przekazane i udostępnione do zwiedzania Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku jako triumf człowieka nad żywiołem rzecznym. Gienieczko projektem Amazonką zakończył pływanie długodystansowe na canoe. Aktualnie przygotowuje się do zdobycia Bieguna Południowego.
Wyprawa Marcina Gienieczko dedykowana była pacjentom Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci, dzięki czemu Marcin Gienieczko zebrał fundusze dla najbardziej potrzebujących dzieci .