Trzy laureatki pokojowej Nagrody Nobla w dniach 20-24 czerwca 2022 r. odwiedzają Polskę i Ukrainę, by dać świadectwo o doświadczeniach kobiet przesiedlonych z Ukrainy oraz aby docenić ratującą życie pracę kobiet, zaangażowanie społeczności lokalnych, różnych organizacji i sieci kobiecych. Laureatki będą słuchać kobiet, a następnie pytać, jak najlepiej wspierać ich wysiłki na rzecz pokoju; jak decydenci mogą sprawić, by głos kobiet był słyszalny, oraz w jaki sposób można lepiej reagować na wpływ konfliktów zbrojnych na cywilne kobiety.
Laureatki przylatują do Polski w kontekście trwającej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę – brutalnego i wyniszczającego konfliktu, który postawił przed nami widmo wojny nuklearnej i który zmusił miliony ludzi do ucieczki i porzucenia swojego domu. Laureatki wzywają do negocjacji w celu zakończenia inwazji i żądają natychmiastowego zaprzestania przemocy.
Kobiety w tym regionie, dzielnie stawiają czoła wyzwaniom, jakie postawiła przed nimi wojna. Pracują na rzecz ratowania życia i budowania pokoju. Negocjacje, pomoc humanitarna i procesy odbudowy muszą sprawić, że głos kobiet zostanie usłyszany, a prawa człowieka zaczną być przestrzegane.
Laureatki Nagrody Nobla: Tawakkol Karman (Jemen), Leymah Gbowee (Liberia) i Jody Williams (USA) odwiedzą Kraków, Rzeszów, Przemyśl oraz Lwów. W ośrodkach dla uchodźców, porozmawiają z przedstawicielami międzynarodowych organizacji humanitarnych, a także z lokalnymi działaczami i urzędnikami.
Delegacja jest organizowana przez Nobel Women’s Initiative we współpracy z The Azadi Project i innymi organizacjami partnerskimi.
Nobel Women’s Initiative wykorzystuje doniosłość Pokojowej Nagrody Nobla oraz zaangażowanie odważnych kobiet – laureatek pokojowej nagrody Nobla, aby zwiększyć siłę i widoczność ruchów kobiecych działających na rzecz pokoju, sprawiedliwości i równości na całym świecie. Pracujemy nad wzmocnieniem i propagowaniem feministycznych postulatów na rzecz promowania pokojowych rozwiązań w kontekście konfliktów wojennych, przemocy i militaryzmu.
Inicjatywa jest prowadzona przez laureatki pokojowej Nagrody Nobla: Jody Williams (USA), Shirin Ebadi (Iran), Rigobertę Menchú Tum (Gwatemala), Leymah Gbowee (Liberia) i Tawakkol Karman (Jemen).
Światowy Dzień Uchodźcy 20 czerwca ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, abyśmy pamiętali o tych ludziach, którzy z powodu wojen, prześladowań i przemocy zmuszeni zostali do opuszczenia swojego kraju.