W zakończonym 31 sierpnia roku obrotowym Stena Recycling przetworzyła ponad 800 000 ton odpadów. To wzrost o 20% w skali roku. W 2022 r. ma to być 1 mln ton. Firma założona w Szwecji obchodzi w tym roku 20-lecie działania w Polsce.
Najnowsze inwestycje Stena Recycling ulokowano we Wschowie w woj. lubuskim. Tamtejsze Centrum Recyklingu Elektroniki jest drugim pod względem wielkości (po szwedzkim Halmstad) tego typu zakładem Stena Recycling w Europie. Dzięki inwestycji za ponad 50 mln złotych powstało tam nowoczesne centrum, w którym odzyskiwane są cenne metale z urządzeń elektronicznych, a już wkrótce uruchomiona zostanie instalacja do przetwarzania folii opakowaniowej LDPE.
W Trzebieńczycach zainwestowano 5 mln złotych w modernizację linii do odzysku miedzi z kabli oraz instalację do przetwarzania aluminium. W planie jest kolejna inwestycja w tej lokalizacji wspierająca rozwój biznesu metali nieżelaznych o wartości około 15 mln złotych. Firma inwestuje także w Swarzędzu, gdzie dysponuje specjalistycznym sprzętem do odzyskiwania materiałów z samochodów wycofanych z eksploatacji.
Wolumen aut, które tam trafiają, wzrósł dwukrotnie w czasie 5 ostatnich lat. Stena Recycling na arenie międzynarodowej ma na swoim koncie także inne, ciekawe przedsięwzięcia. Wspólnie z Electrolux zaprojektowano odkurzacz, który w całości powstał z materiałów pochodzących z recyklingu, z firmą Alfa Laval z kolei prowadzi wspólny projekt dotyczący zamknięcia obiegu wymienników ciepła.
Obecnie firma inwestuje w proces odzyskiwania baterii i akumulatorów z samochodów oraz wszelkich urządzeń elektronicznych. Temu tematowi poświęcony był bezpłatny webinar zorganizowany przez Stena Recycling 30 listopada 2021 r.
– Naszym celem jest nieustanne podnoszenie poziomu recyklingu, ograniczanie ilości odpadów i dbałość o ponowne wykorzystywanie materiałów. To kluczowe elementy w budowaniu cyrkularnego modelu gospodarki i lepszej przyszłości dla następnych pokoleń. Korzystając z uznanych, skandynawskich wzorców, od 20 lat doskonalimy procesy recyklingu i odzyskiwania cennych surowców w Polsce. Angażujemy się także w edukację i akcje społeczne, dzięki którym docieramy z tym ważnym przesłaniem tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne – mówi Lars Ibsen, prezes Stena Recycling.
Zrównoważony rozwój, odpowiedzialne projektowanie produktów z myślą o recyklingu, czy ponowne wykorzystanie materiałów to trendy, które z każdym rokiem zyskują na znaczeniu. 4 na 5 respondentów uważa, że produkty z których korzystamy, powinny być używane wielokrotnie a 75% deklaruje, że zdarza im się naprawić sprzęt, zamiast od razu kupić nowy. Takie wyniki przyniósł sondaż przeprowadzony wśród Polaków na początku wakacji.
Oznacza to, że w Polsce rośnie świadomość dotycząca ekologii, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Pojawiają się kolejne inicjatywy, dzięki którym każdy z nas może włączyć się w coraz powszechniejszy „zielony trend”. Jednak wciąż jest wiele przykładów pokazujących, że edukacja i szerzenie wiedzy w tym obszarze są i długo jeszcze będą konieczne. Tym bardziej, że działania zgodne z ideą GOZ znalazły się wśród czterech głównych trendów z obszaru środowiskowego na tzw. mapie trendów, opublikowanej przez Infuture Institute, wskazującej najważniejsze i aktualne dla przedsiębiorców kierunki rozwoju rynku.
Stena Recycling od 4 lat prowadzi konkurs – STENA CIRCULAR ECONOMY AWARD – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Co roku gromadzi on najlepsze praktyki w obszarze zrównoważonego rozwoju, jest nagradzany oraz doceniany przez biznes i ośrodki naukowe.
W tym roku firma prowadziła także konkurs „GOZpodarne wyzwanie” skierowany do świetlic środowiskowych, bibliotek czy lokalnych klubów, a także szkół i innych podmiotów działających na rzecz społeczności lokalnych. Jego ideą jest edukowanie i zachęcanie do realizacji ekologicznych projektów, które pozytywnie wpływają na życie lokalnych społeczności.
Wybrano w nim 20 najlepszych projektów na 20-lecie Stena Recycling w Polsce. Nagrody w tym konkursie – granty finansowe – wsparły zgłoszone projekty, które zostały już zrealizowane.