Rusza proces E-Certyfikacji Informacji Turystycznej w Polsce

Proces certyfikacji polega na ocenie standardów jakości obsługi i potwierdzeniu tego, że informacje dostarczane turystom są rzetelne, wiarygodne i aktualne.

Następuje kolejna odsłona projektu E-Certyfikacji, którą tworzy Polska Organizacja Turystyczna wspólnie z Forum Informacji Turystycznej. Dzięki certyfikacji możemy mieć pewność, że dostarczane informacje są wiarygodne i aktualne.

Polska Organizacja Turystyczna jako organizacja odpowiedzialna za promocję polskiej turystyki i rozwój Polskiego Systemu Informacji Turystycznej w naszym kraju, dąży do zapewnienia wysokiej jakości obsługi turystów i informacji przekazywanych odbiorcom w punktach i centrach informacji turystycznej. Cel ten realizowany jest dzięki E-Certyfikacji, którą POT tworzy wspólnie z Forum Informacji Turystycznej. Właśnie rusza kolejna odsłona tego projektu. Warto także wspomnieć, że Informacja Turystyczna obchodziła w 2023 roku Jubileusz 60-lecia istnienia w Polsce.

TurApka unikalna w skali Europy

Proces certyfikacji polega na ocenie standardów jakości obsługi  i potwierdzeniu tego, że informacje dostarczane turystom są rzetelne, wiarygodne i aktualne. Narzędziem do przeprowadzenia certyfikacji jest internetowa aplikacja TurApka na platformie portalu administrowanego przez Polską Organizację Turystyczną, która znajduje się na stronie: https://www.pot.gov.pl/pl/dzialalnosc/certyfikacja-it

Stworzona przez Polską Organizację Turystyczną aplikacja TurApka służy do obsługi procesu
E-Certyfikacji Informacji Turystycznej, tj. weryfikacji i nadawania oceny podmiotom świadczącym usługi informacji turystycznej (punkty i centra informacji turystycznej) w skali od 1 do 4 gwiazdek zgodnie z ustalonym wcześniej jawnym zestawem kryteriów, jest unikalnym narzędziem elektronicznym w skali Europy. TurApka zawiera regulamin, kryteria standaryzacji punktów informacji turystycznej oraz instrukcję obsługi.

Na szlaku turystycznej wiedzy

– Jedną z głównych wartości, jakie zyskujemy podczas podróży, jest wiedza o danym regionie, możliwościach jakie oferuje, a także o zabytkach, bazie noclegowej oraz lokalnych tradycjach. Aby była rzetelna, musi opierać się na sprawdzonych, właściwie opracowanych i przystępnie podanych informacjach. Bardzo cieszy mnie jako Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, że w naszym kraju mamy coraz więcej punktów i centrów informacji turystycznej profesjonalnie zarządzanych, z usługami najwyższej jakości. Nieoceniony jest w tym względzie projekt E-Certyfikacji Informacji Turystycznej wraz z dedykowaną aplikacją wspierający Polski System Informacji Turystycznej – powiedział Rafał Szmytke, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Realizacja certyfikacji odbywa się na dwóch poziomach tj. regionalnym – z udziałem regionalnych komisji certyfikujących przy regionalnych organizacjach turystycznych oraz ogólnopolskim z udziałem krajowej komisji certyfikującej przy POT. Punkty lub centra informacji turystycznej na terenie całego kraju dobrowolnie wnioskują  o bezpłatny udział w procesie E-Certyfikacji Informacji Turystycznej. Jest to istotne dla budowania zaufania, wobec punktów i centrów informacji turystycznej czy serwisów informacyjnych promujących turystykę w Polsce.

60 lat minęło, czyli dzisiaj turystyka z IT

Dzięki weryfikacji opartej na modułowej ocenie wnioskującego podmiotu można zapewnić turystom bezpieczeństwo i pewność, że biura informacji turystycznej są profesjonalne i wyposażone w dostosowaną do wymogów infrastrukturę czy narzędzia mediów internetowych w kraju. Służy to zwiększeniu atrakcyjności danego regionu czy miejscowości lub miasta jako celu podróży.

Centra Informacji Turystycznej stanowią niejednokrotnie pierwszy kontakt dla turysty i są doskonałym źródłem wiedzy o Polsce, a także o lokalnej ofercie turystycznej.

Warto w tym miejscu podkreślić, że w 2023 r. Informacja Turystyczna w Polsce skończyła 60 lat. W ciągu tych sześciu dekad miliony turystów z kraju i ze świata skorzystały z usług punktów IT, zaś tysiące osób, które związały z Informacją Turystyczną swoje zawodowe życie przeprowadziły niezliczoną ilość inicjatyw i projektów realizowanych na rzecz rozwijania systemu IT oraz promowania Polski jako doskonałego kierunku podróży.

Obejrzyj też rozmowę z prezesem Rafałem Szmytke: https://raportcsr.pl/rafal-szmytke-dla-zagranicznych-turystow-atutem-polski-sa-sami-polacy-wideo/