Pszczoły to nie tylko miód, czyli o owadach zapylających dla najmłodszych

dom dla pszczół

Owady zapylające – jedne z najbardziej zapracowanych stworzeń, pełniące niezwykle ważną rolę w ekosystemie. To dzięki ich pracy możemy jeść wiele owoców i warzyw takich jak jabłka, gruszki, truskawki czy pomidory. Pszczoły miodne oraz inne owady zapylające (np. dzikie pszczoły, trzmiele, motyle) zadomowiły się nie tylko na terenach rolniczych. Odwiedzają także miasta – nasze ogrody, balkony i tarasy. Są tuż obok nas. Dlatego tak ważne jest, by znać ich świat oraz właściwie o nie dbać. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin stworzyło bezpłatne lekcje biologii, z których skorzystać może każdy – nie tylko nauczyciele.

Pszczoły to nie tylko miód. Prawie 80 proc. roślin występujących w Polsce jest zapylana przez owady. Pszczoła miodna zapyla 15 gatunków drzew owocowych i krzewów, około 60 gatunków warzyw oraz 50 gatunków polowych roślin uprawnych. Praca pszczół na plantacji to gwarancja wyższego plonu np. rzepaku (do 30 proc.), jabłoni (do 90 proc.). Gdyby nie pszczoły, te rośliny nie mogłyby się rozmnażać.

Według UNEP (Program Środowiskowy ONZ) 84 proc. z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie jest zapylanych przez owady zapylające, a 90 proc. roślin nieuprawnych jest zapylana wyłącznie przez pszczoły.

Pomaganie bez lipy!

Owady zapylające, by móc wykonywać swoją pracę, potrzebują pokarmu. W lecie mają go pod dostatkiem w postaci upraw rolniczych: rzepaku, gryki, maliny czy sadów owocowych, ale nie lubią monotonii. Potrzebują więc pokarm stanowiący mieszaninę pyłków i nektarów różnych roślin, w odpowiedniej ilości, przez cały rok. Dlatego Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin od 2018 roku zachęca zarówno mieszkańców wsi, jak i miast do pomagania owadom w ramach wydarzenia Pomagamy Pszczołom Bez Lipy. Tworzenie łąk kwietnych z roślinami miododajnymi, przygotowanie domków dla owadów oraz poidełek – to tylko niektóre działania, jakie pokazuje PSOR w ramach swojej kampanii.

– Pomagać owadom zapylającym możemy także wspólnie z dziećmi. Jak? Na przykład pokazywać im barwny świat zapylaczy i zachęcać do dbania o środowisko. Z pomocą przychodzą materiały, które opracowaliśmy z nauczycielami biologii. Można je bezpłatnie pobrać z naszej strony internetowej. Jest w nich nie tylko lekcja ale też gry i zabawy, które pomogą utrwalić wiedzę. – mówi Aleksandra Mrowiec, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Bezpłatne lekcje biologii przygotowane zostały przez ekspertów PSOR oraz wykwalifikowaną kadrę nauczycielską dla uczniów klas I-III oraz IV-VI. Znajdują się w nich informacje na temat życia zapylaczy, ich znaczenia dla ludzi i środowiska, bioróżnorodności i produkcji żywności.

Scenariusze lekcji są tak zaplanowane by pobudzać ciekawość i uczyć nie tylko wiedzy przyrodniczej, ale też ekologicznych postaw już od najmłodszych lat. Życie owadów zapylających zostało przedstawione w atrakcyjny sposób – poprzez plansze graficzne, lekcje w formie wideo czy animacje. W świat pszczoły miodnej wprowadza pszczoła Kaja, która w animowanych filmach opowiada o swoim życiu. Materiały cieszą się ogromnym zainteresowaniem (pobrano je już ponad 4,5 tys. razy), a przeznaczone są nie tylko dla szkół – skorzystać mogą z nich także rodzice, którzy chcą edukować swoje dzieci i znaleźć ciekawy sposób na spędzenie czasu z rodziną oraz… wszyscy, którzy chcą poznać świat zapylaczy.

Materiały edukacyjne dostępne są bezpłatnie na stronie: https://psor.pl/lekcje-w-szkolach/