Przemysł apeluje o rewizję polityki klimatycznej UE

Kontenerowiec tajwańskiego armatora Evergreen Marine Corporation. Fot. Pexels

Europejski przemysł stoi przed poważnym wyzwaniem: jak połączyć konieczność dekarbonizacji z utrzymaniem konkurencyjności? Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej, przedstawiciele sektorów energochłonnych ostrzegali przed skutkami nieprzemyślanych regulacji klimatycznych.

Kluczowym punktem wydarzenia była prezentacja raportu Macieja Burnego pt. “Ocena wpływu wdrożenia celu 90% redukcji emisji CO2 w gospodarce unijnej do 2040 roku oraz regulacji pakietu Fit for 55”. Dokument ten wskazuje na liczne zagrożenia dla europejskiego i polskiego przemysłu wynikające z polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Czy Europa poświęci przemysł na rzecz klimatu?

Henryk Kaliś, prezes Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu (FOEEiG), w otwierającym wystąpieniu zwrócił uwagę na fakt, że przemysł europejski od lat traci konkurencyjność. „Najpierw musimy przetrwać, by móc się dekarbonizować” – podkreślił. Dodał, że neutralność klimatyczna jest celem słusznym, jednak jego realizacja wymaga realistycznego podejścia, uwzględniającego rzeczywiste możliwości technologiczne i gospodarcze Europy.

Zagrożenia wynikające z regulacji EU ETS i CBAM

Piotr Mikusek z Grupy Azoty oraz Piotr Kardaś z FOEEiG wskazali na poważne problemy związane z systemem handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU ETS). Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, do 2039 roku UE przestanie wydawać nowe uprawnienia do emisji. Tymczasem wielu procesów przemysłowych nie da się zdekarbonizować w tak krótkim czasie.

Dodatkowym obciążeniem dla firm będzie podatek graniczny od emisji (CBAM), który od 2026 roku nałoży dodatkowe koszty na importowane surowce i produkty. Eksperci ostrzegają, że mechanizm ten może być nieskuteczny, ponieważ producenci spoza UE mogą deklarować zaniżone emisje lub poszukiwać rynków zbytu poza Europą.

Rosnące koszty emisji uderzą w przemysł

Według analiz Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, koszt redukcji emisji CO2 do 2030 roku wzrośnie dwukrotnie, osiągając średnio 180 euro za tonę. Wpłynie to na wzrost kosztów operacyjnych przemysłu energochłonnego, szczególnie po 2028 roku, kiedy uprawnienia do emisji będą wycofywane szybciej.

Debata: jak pogodzić dekarbonizację z konkurencyjnością?

W panelu dyskusyjnym wzięli udział przedstawiciele różnych gałęzi przemysłu, wskazując na praktyczne konsekwencje regulacji UE.

  • Bogusław Ochab (Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław) podkreślił znaczenie gospodarki o obiegu zamkniętym w procesie dekarbonizacji.
  • Aleksandra Kania (ArcelorMittal Poland) zwróciła uwagę na konieczność wsparcia finansowego dla przemysłu hutniczego.
  • Wojciech Więcławik (CMC Poland) ostrzegł, że ograniczenia nałożone na europejski przemysł doprowadzą do przenoszenia produkcji do Azji.
  • Piotr Mikusek (Grupa Azoty) wskazał na rosnące obciążenia dla branży chemicznej, która już teraz traci konkurencyjność.
  • Michał Jarczyński (Arctic Paper) podkreślił problem wykorzystywania drewna do produkcji energii zamiast do tworzenia wartości dodanej w przemyśle papierniczym.

Rekomendacje dla UE

Przedstawiciele przemysłu zgodnie podkreślili konieczność rewizji unijnej polityki klimatycznej. Wskazali na potrzebę:

  • Dostosowania regulacji do realnych możliwości technologicznych europejskiego przemysłu.
  • Utrzymania konkurencyjności poprzez mechanizmy wsparcia dla sektorów energochłonnych.
  • Zapewnienia dostępu do taniej, zielonej energii, której obecnie brakuje.
  • Zachowania elastyczności w zakresie handlu uprawnieniami do emisji, by uniknąć gwałtownego wzrostu ich cen.

Wnioski: Europa na zakręcie

Debata pokazuje, że Europa stoi przed trudnym wyborem. Jeśli polityka klimatyczna będzie kontynuowana bez korekt, może doprowadzić do deindustrializacji kontynentu, osłabiając jego konkurencyjność i wpływ geopolityczny. Przemysł apeluje o racjonalizację regulacji, by móc skutecznie dążyć do neutralności klimatycznej bez ryzyka likwidacji miejsc pracy i strategicznych gałęzi gospodarki.

Źródło i cała informacja: PAP MediaRoom/Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu

To też może Cię zainteresować:

Zielone budownictwo. Debata podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego