Prawnicy wolontariusze

Kancelaria Hogan Lovells została wyróżniona w XXXV edycji Raportu Społeczna Odpowiedzialność Biznesu za działania wolontariackie i prospołeczne prowadzone na całym świecie. Pracownicy warszawskiego biura kancelarii prawnej Hogan Lovells poświęcili ponad 1400 godzin na działania społeczne. Kancelaria wspiera też międzynarodowe inicjatywy społeczne, edukując społeczeństwa w najbiedniejszych krajach świata.

 

Kancelaria Hogan Lovells w 2015 r. wdrożyła globalnie Politykę Global Citizenship (Global Citizenship Policy), w ramach której każdy z pracowników kancelarii niezależenie od zajmowanego stanowiska (zarówno prawnicy, jak i dział administracyjny) zachęcany jest do poświęcenia przynajmniej 25 godz. rocznie na działalność społeczną. Polityka Global Citizenship umożliwia każdemu zaangażowanie się w wiele inicjatyw społecznych w ramach różnych dziedzin działalności. Inicjatywy podejmowane przez pracowników Hogan Lovells obejmują każdy przejaw aktywności, od udzielania darmowych porad prawnych na rzecz lokalnych stowarzyszeń, projektów poprzez pracę z lokalnymi szkołami. Dla prawników Hogan Lovells aktywność społeczna zakłada też świadczenie bezpłatnych usług doradztwa prawnego na rzecz dowolnej inicjatywy.

W 2016 r. pracownicy warszawskiego biura Hogan Lovells, w ramach Global Citizenship poświęcili na rzecz nieodpłatnej pomocy łącznie ponad 1435 godzin (w porównaniu do 1269 godzin w roku 2015). Wolontariusze z kancelarii w ramach programu zapewnili bezpłatne doradztwo prawne Fundacji Malwa, w związku z budową ośrodka dla osób z upośledzeniem umysłowym. Z kolei dla Stowarzyszenia Amnesty International w doradztwo prawne i podatkowe zaangażowało się 13 pracowników Hogan Lovells. Kancelaria angażowała się społecznie nie tylko w zakresie wsparcia prawnego. Przykładem jest Fundacja Między Niebem a Ziemią, której prawnicy z HL pomogli w organizacji aukcji charytatywnej na rzecz potrzebujących dzieci. Wsparcie obejmowało m.in sprzedaż losów charytatywnych, zbiórkę przedmiotów wystawionych na aukcji, przygotowanie sali, a także udział w akcjach charytatywnych na rzecz Fundacji, w tym m.in. bieg w półmaratonie czy udział w Biegu Niepodległości.

Kancelaria dodatkowo wspiera także inicjatywy społeczne. Jedną z inicjatyw wspieraną globalnie i lokalnie jest Barefoot College. Jest to inicjatywa mająca na celu nauczanie kobiet w najbiedniejszych miejscach na świecie. Hogan Lovells wsparła ten projekt w ramach trzyletniego partnerstwa.

Dzięki opracowanym przez specjalistów z Barefoot College innowacyjnemu programowi kobiety uczą się same tworzyć panele słoneczne i następnie mają możliwość doprowadzenia elektryczności do swoich wiosek. Stają się wtedy tzw. „Solar Mamas”. Trzyletnie Partnerstwo pomiędzy Barefoot Collega a Hogan Lovells ma na celu pomoc w zelektryfikowaniu 20 tys. domów za pomocą energii słonecznej; zapewnieniu 200 tys. ludzi dostępu do czystego światła; “stworzeniu” 400 Solar Mamas w 35 krajach na całym świecie – poprzez naukę i trening. Kancelaria wsparła tę inicjatywę nie tylko od strony finansowej, ale także poprzez bezpłatne doradztwo prawne oraz wsparcie wolontariackie pracowników kancelarii.

Hogan Lovells dba o zaangażowanie w ten projekt pracowników na całym świecie. W ramach tej współpracy pracownicy oglądali filmy i otrzymali informacje na temat działalności Barefoot College. Ostatnią inicjatywą w warszawskim biurze kancelarii był quiz dla wszystkich pracowników. Sprawdza on wiedzę z zakresu: partnerstwa kancelarii z Barefoot College, celów, dzięki których realizacji można pomóc w walce z nierównością oraz zmian klimatycznych i zagadnień związanych z odnawialnymi źródłami energii. W ramach integracji kancelaria postanowiła przeprowadzić quiz w postaci rywalizacji między 4-osobowymi zespołami. Łącznie w quizie wzięło udział prawie 30 osób, przebieg konkursu nadzorowali mec. Beata Balas-Noszcyzk i mec. Marek Wroniak, a rywalizacja była na tyle zacięta, że nawet po kilku dogrywkach ostatecznie dwa zespoły podzieliły się ex-equo pierwszym miejscem.

Dariusz Kotara