Bezrobocie w Polsce spada, a liczba wolnych wakatów rośnie. Coraz większą popularnością cieszą się elastyczne formy zatrudnienia – wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
W sierpniu 2021 r. 50 największych portali rekrutacyjnych w Polsce opublikowało aż o 21,5% więcej ofert pracy niż w lipcu 2021 r. To wzrost o ponad 323 tys. ogłoszeń. Najwięcej propozycji było na stanowiska: HR Business Partner, rekruter oraz specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.
Według raportu „Monitor Rynku Pracy” 77% respondentów jest raczej lub bardzo zadowolonych z obecnej pracy. Największy odsetek zadowolonych respondentów zarejestrowano w budownictwie (80%) oraz hotelarstwie i gastronomii (79%). Ze względu na zajmowane stanowisko najwyższy odsetek osób usatysfakcjonowanych z pracy odnotowano wśród kadry zarządzającej (84%), kierowników średniego szczebla (84%), mistrzów (82%) oraz inżynierów (80%).
Tylko 11% badanych zadeklarowało, że aktywnie poszukuje pracy. Najczęstszym powodem poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia jest wyższe wynagrodzenie proponowane przez innych pracodawców oraz korzystniejsza forma zatrudnienia.
Ponad połowa respondentów posiadających konta w mediach społecznościowych spotkała się tam z kampanią rekrutacyjną na dowolne stanowiska. Największy odsetek badanych (46%) widziało ogłoszenia na Facebooku, tylko 13% grupy badawczej miało do czynienia z takimi działaniami na LinkedInie. 26% uczestników ankiety, posiadających konta w mediach społecznościowych, zdecydowała się w przeszłości aplikować na oferty przedstawione w mediach społecznościowych.
Z najnowszych danych zaprezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że we wrześniu 2021 r. stopa bezrobocia spadła we wszystkich 16 województwach. Jej wartość wynosiła 5,6%. To o 0,2 p.p. mniej niż w sierpniu 2021 r. Najniższe wskaźniki odnotowano w województwach: wielkopolskim (3,3%), śląskim (4,5%) oraz mazowieckim i małopolskim (po 4,8%), natomiast najwyższe w warmińsko-mazurskim (8,6%), podkarpackim (8,3%) i kujawsko-pomorskim (7,8%).
Według danych Eurostatu stopa bezrobocia dla krajów Unii Europejskiej (UE-27) w sierpniu 2021 r. wynosiła 6,8%. Najniższe wskaźniki odnotowano w Czechach (2,9%), na Malcie i w Holandii (po 3,2%), Polska zajęła w unijnym rankingu 4. miejsce. Najwyższe wskaźniki odnotowano w Hiszpanii (14,0%), Grecji (13,2%) i we Włoszech (9,3%).