PGG S.A. to nie tylko kopalnie i zakłady – to ponad 36 tysięcy pracowników spółki. Projektem „Portrety z kopalni” spółka chce pokazać ludzki wymiar branży górniczej. Wystawy zdjęć górników będzie można oglądać do końca roku m.in. w każdej z kopalń PGG.
– Rozpoczynamy projekt, w którym chcemy pokazać naszych ludzi – w różnym wieku, z różnym stażem pracy, zajmujących się na co dzień różnymi sprawami – od wydobycia węgla, nadzoru po pracę biurową itp. Każda z tych osób ma swoją historię, swoje pasje i co najważniejsze jest tak samo ważna dla Polskiej Grupy Górniczej – mówi Bartosz Kępa p.o. prezesa Polskiej Grupy Górniczej.
Ludzki wymiar przemian gospodarczych
Projekt jest zapisem historii ludzi, którzy przez lata tworzyli i nadal tworzą przemysłowy krajobraz Śląska. Działanie wpisuje się w ochronę dziedzictwa przemysłowego i kulturowego oraz daje szansę na budowanie świadomości społecznej o ludzkim wymiarze przemian gospodarczych, które kształtują codzienne życie mieszkańców związanych z górnictwem. Patronatu nad projektem udzielili m.in.
- Minister Przemysłu.
- Minister Aktywów Państwowych,
- Marszałek Województwa Śląskiego,
- Wojewoda Śląski,
- Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
- prezydenci i burmistrzowie gmin górniczych.
– Bardzo nas cieszy, że temu przedsięwzięciu patronuje tyle ważnych instytucji i osób. Dużo uwagi poświęcamy temu, by pokazywać nie tylko działania związane z produkcją czy wydobyciem, ale chcemy pokazać, też tych, bez których ani tej produkcji, ani wydobycia, by nie było – pracowników kopalń i zakładów – mówi Ewa Grudniok, dyrektor Promocji i Komunikacji w PGG.
W ramach projektu zorganizowana zostanie wystawa portretów pracowników wykonanych przez śląską fotografkę – Katarzynę Zarembę-Majcher. Wystawa będzie prezentowana w cechowniach poszczególnych kopalń PGG od marca do końca 2025 roku.
Projekt rozpoczął się od wernisażu wystawy, który odbył się 13 marca br. na terenie kopalni Staszic. W wydarzeniu wezmą udział m.in. bohaterowie zdjęć, zaproszeni goście i autorka – Katarzyna Zaremba-Majcher.
Wystawie towarzyszyć będzie także cykl publikacji w mediach internetowych Polskiej Grupy Górniczej, przybliżający sylwetki pracowników spółki.
7 kwietnia br. część wystawy zostanie udostępniona w Rydułtowach, jako ekspozycja towarzysząca projektowi „Jo był uratowany”. W czerwcu wystawa zostanie zaprezentowana podczas festiwalu orkiestr dętych w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W planach także debata o ludziach związanych z górnictwem, specjalny koncert dla górników czy cykle filmów i artykułów o pracownikach kopalń.
Autorka zdjęć Katarzyna Zaremba-Majcher
Pracuje jako fotograf i fotoreporter na Śląsku od 2004 roku. Fotoreporter w Wydawnictwie Gospodarczym i portalu nettg.pl. Wcześniej związana z Gazetą Wyborczą, z agencją Edytor. W latach 2018-2022 i ponownie od ponad roku współpracuje z Polską Agencją Prasową. Obsługiwała największe wydarzenia: targi, kongresy, wydarzenia kulturalne i eventy branżowe. Jej prace znalazły się między innymi w książkach i płytach takich artystów jak:
- Kazik Staszewski i Kult z którymi związała się na kilkanaście lat,
- Grzegorz Turnau,
- Kamil Bednarek,
- Pidżama Porno,
- Farben Lhere,
- Pogodno,
- Booz&Glory.
Współpracuje także z fundacjami m.in. z Hospicjum Cordis i Spina działająca na rzecz osób z rozszczepem kręgosłupa oraz Fundacją „Jednooka Wojowniczka”.
Źródło i pełna informacja: Polska Grupa Górnicza S.A.