Dzięki wsparciu Fundacji LOTOS Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rypinie zakupił na początku tego roku nową sprężarkę do koncentratora tlenu. Urządzenie zastąpiło dwa wysłużone, wyeksploatowane kompresory. To kolejny projekt dofinansowany przez gdański koncern w ramach pomocy szpitalom walczącym z pandemią.
Nowe urządzenie, z którego mogą korzystać pacjenci szpitala w Rypinie, to sprężarka typu Airpol 11. Sprężone powietrze jest przetwarzane w koncentratorze na tlen medyczny, który później podaje się pacjentom z niewydolnością krążeniowo-oddechową, jako lek ratujący życie.
– Każda pomoc jest dziś bardzo cenna. Naszym celem jest, aby odpowiadała ona na konkretne potrzeby polskich szpitali. Tak było właśnie w przypadku środków, jakie trafiły do Samodzielnego Publicznego Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Rypinie. Od początku pandemii akcje pomocowe LOTOSU objęły placówki medyczne i przedstawicieli służb mundurowych zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Przekazaliśmy już na ten cel ponad 12 mln zł – mówi Zofia Paryła, prezes Zarządu Grupy LOTOS.
– W dobie pandemii, gdzie występują braki w dostawach tlenu butlowego, posiadanie źródła własnego tlenu jest niezbędnym warunkiem prawidłowego funkcjonowania szpitala. Sprężone powietrze jest wykorzystywane do sterowania procesami sterylizacji w Centralnej Sterylizatorni oraz jako składnik mieszaniny oddechowej w respiratorach. Zakupione urządzenie daje nam poczucie bezpieczeństwa w dalszym, prawidłowym funkcjonowaniu naszej placówki – mówi Anna Wilkanowska, p.o. dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rypinie.
Grupa LOTOS już od początku pandemii włącza się w pomoc kierowaną do polskiego systemu opieki zdrowotnej. Wsparcie trafiło już do wielu placówek medycznych w całej Polsce, m.in. do Gdańska, Gdyni, Wejherowa, Koszalina, Szczecina, Parczewa, Nowego Tomyśla, Śremu oraz Otwocka. Dzięki przekazanym środkom zakupiono specjalistyczny sprzęt, w tym komorę BIO-BAG (służącą do transportu chorych), ambulans, tomograf komputerowy, kardiomonitory, urządzenie do dezynfekcji powietrza, wózek akumulatorowy do przewozu odpadów skażonych, łóżka do intensywnej terapii oraz materace przeciwodleżynowe.
LOTOS umożliwił także darmowe tankowanie na stacjach służbom pracującym w ówczesnych jednoimiennych szpitalach zakaźnych. Funkcjonariusze służb mundurowych mogli otrzymać darmową kawę na stacjach. Spółka przekazała również auta placówkom medycznym, które przewoziły pacjentów, próbki i materiały do badań.
Źródło: Fundacja LOTOS