Paliwo alternatywne ma przyszłość. Ale jak powstaje?

Kiedyś zużyte ubrania trafiały na wysypiska, teraz mogą służyć gospodarce cyrkularnej. Fot. Wtórpol/Fundacja Eco Textil

Do tworzenia paliwa alternatywnego – bezpiecznego dla środowiska, taniego w produkcji i wysokoenergetycznego, mogącego zastąpić tradycyjne surowce, wykorzystuje się m.in. odzież – informują firma Wtórpol i Fundacja Eco Textil w swym ebook – glosariuszu „ABC obiegu wtórnego w modzie”.

Okładka ebooka – glosariusza

Firma Wtórpol i Fundacja Eco Textil od lat wspierają edukację społeczeństwa na temat obiegu zamkniętego odzieży. Nową edukacyjną inicjatywą jest darmowy glosariusz „ABC obiegu wtórnego w modzie” – DO POBRANIA TUTAJ. Jeden z rozdziałów prezentuje kwestię paliwa alternatywnego.

Przeczytaj też ekspercki tekst Agnieszki Wrońskiej: „Czarny Tydzień” – niskie ceny dla wszystkich, oprócz planety

Jak się dowiadujemy, energia jest podstawą dzisiejszej cywilizacji, jej wytwarzanie wciąż opiera się na ropie, gazie ziemnym i węglu, których światowe zasoby w szybkim tempie się kurczą, dodatkowo są nieodnawialne. Stało się jasne, że niezbędne jest znalezienie nowych źródeł energii.

Jednym z rozwiązań tego problemu było stworzenie paliwa alternatywnego – bezpiecznego dla środowiska, taniego w produkcji i wysokoenergetycznego, mogącego zastąpić tradycyjne surowce. To się udało. Do jego wytwarzania służy między innymi… odzież. Zużyte i zniszczone ubrania, dla których nie ma innego zastosowania, poddawane są recyklingowi i przetwarzane w wysokiej jakości źródło energii.

Ekologiczne paliwo

Do wytwarzania paliwa alternatywnego używa się tego, co wcześniej zostało wyprodukowane, a stało się bezużyteczne dla ludzi. To, co jeszcze niedawno uznawano za odpady, dla których nie znajdowano zastosowania i które trafiały na wysypiska śmieci, stało się surowcem energetycznym o wartości nie mniejszej niż węgiel czy inne kopaliny. Po przetworzeniu najbardziej zniszczonych ubrań, warto podkreślić – wyłącznie mechanicznym, bez stosowania chemicznych dodatków, powstaje wysokokaloryczne paliwo o parametrach określonych przez restrykcyjne w tym względzie, unijne i krajowe prawo. Tak wygląda gospodarka obieg zamkniętego w praktyce.

Najwyższa jakość

Paliwo alternatywne wytwarzane w zakładzie w Skarżysku – Kamiennej cechuje najwyższa jakość, co doceniają jego odbiorcy. Potwierdza to unijny certyfikat jakości, co oznacza, że spełnia ono kryteria zrównoważonego rozwoju i ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Każdego roku tysiące ton surowca, wciąż często traktowanego jako odpad, zmieniamy w źródło cennej energii, co ma niebagatelny wpływ na poprawę stanu środowiska w Polsce. Dostarczamy je do cementowni oraz innych zakładów produkcyjnych, przystosowanych do wykorzystywania we własnych procesach paliwa RDF.

Dlaczego warto stawiać na paliwa alternatywne?

  • Jest tanie i wysokoenergetyczne
  • Nie przyczynia się do drenażu kurczących się i stale drożejących tradycyjnych źródeł energii.
  • Jest wytwarzane w 100% z surowców wtórnych
  • Wytwarzamy je z tekstyliów, które nie mogą być wykorzystane w żaden inny sposób i trafiłyby na wysypisko.

Szanse i wyzwania

Paliwo alternatywne wydaje się być rozwiązaniem idealnym, ale jak wszystko, ma swoje wady. Nie można go długo magazynować, ponieważ ze względu na właściwości elektrostatyczne ma skłonność do samozapłonu. Producenci muszą więc na bieżąco dostarczać je do odbiorców.

Tego rodzaju paliwa nie można wykorzystywać w gospodarstwach domowych. Aby ich spalanie było w pełni bezpieczne dla środowiska, potrzebne są skomplikowane systemy pieców i filtrów. Dziś są one bardzo drogie i tylko wielkie zakłady przemysłowe stać na ich zakup.

Najczęściej wykorzystują je elektrownie i cementownie, choć zapewne w nieodległym czasie to się zmieni, już dziś niektóre miasta inwestują w systemy, pozwalające korzystać z paliw alternatywnych. Dlaczego? Bo są one wielokrotnie tańsze od tradycyjnych.

Źródło: Wtórpol, Fundacja Eco Textil