Nierówny podział obowiązków domowych zniechęca do posiadania dzieci. Czyli równouprawnienie w praktyce

Fot. Pexels

Zadowolenie z podziału obowiązków domowych i opiekuńczych ma istotny wpływ na decyzje o powiększeniu rodziny – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Więcej obowiązków spada na kobiety

W większości rodzin z małymi dziećmi to kobiety wykonują większą część obowiązków domowych i opiekuńczych. Jak pokazują dane z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), aż 63 proc. matek deklaruje, że to one przejmują większość domowych zadań. Tylko 27 proc. kobiet uważa, że obowiązki są dzielone po równo, a zaledwie 10 proc. mężczyzn przyznaje, że to oni wykonują większość tych prac.

Choć coraz więcej mężczyzn angażuje się w życie domowe, nierówności nadal są wyraźne. Według GUS, kobiety w Polsce poświęcają średnio 4,2 godziny dziennie na obowiązki domowe i opiekuńcze, podczas gdy mężczyźni – 2,4 godziny. W skali tygodnia oznacza to, że kobiety wykonują aż o 15 godzin więcej takich prac niż mężczyźni.

Niezadowolenie częstsze wśród kobiet

Z raportu PIE wynika, że kobiety częściej niż mężczyźni są niezadowolone z obecnego podziału obowiązków. Aż 36 proc. kobiet przyznaje, że podział ten im nie odpowiada, w porównaniu do 11 proc. mężczyzn. Mimo to, 64 proc. kobiet deklaruje ogólne zadowolenie z obecnej sytuacji – wśród mężczyzn ten odsetek wynosi aż 89 proc.

– Choć postawy egalitarne zyskują na popularności, równość w podziale obowiązków nie zawsze idzie w parze z poczuciem satysfakcji – komentuje Iga Rozbicka, starsza analityczka w zespole ekonomii behawioralnej PIE.

Satysfakcja z podziału wpływa na dzietność

Jednym z kluczowych wniosków raportu jest powiązanie między zadowoleniem z podziału obowiązków a chęcią posiadania kolejnego dziecka. Rodzice, którzy są zdecydowanie zadowoleni z obecnego podziału, są o 16 punktów procentowych bardziej skłonni do rozważenia powiększenia rodziny.

– Chęć posiadania kolejnego dziecka zależy nie tyle od faktycznego rozkładu obowiązków, co od subiektywnego zadowolenia z niego – zauważa dr Agnieszka Wincewicz-Price, kierownik zespołu ekonomii behawioralnej PIE.

Czynniki wpływające na decyzję o kolejnym dziecku

Oprócz satysfakcji z podziału obowiązków, o decyzji dotyczącej powiększenia rodziny decydują także inne czynniki, takie jak płeć respondenta, liczba posiadanych dzieci, wiek najmłodszego dziecka czy sytuacja mieszkaniowa. Mężczyźni częściej niż kobiety deklarują chęć posiadania kolejnego dziecka, a największą skłonność do takiej decyzji wykazują rodzice jedynaków. Z raportu wynika również, że im starsze jest najmłodsze dziecko, tym mniejsze prawdopodobieństwo decyzji o kolejnym potomku. Co ciekawe, wspólne mieszkanie z rodzicami lub teściami może sprzyjać podjęciu decyzji o powiększeniu rodziny.

Źródło i pełna informacja: Polski Instytut Ekonomiczny