Decyzją wiceministra Jarosława Sellina, Pełnomocnika Rządu do spraw Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, projekt Fundacji im. Zygmunta Noskowskiego „Nagranie i wydanie albumu PHOENIX Janusza Wawrowskiego i Royal Philharmonic Orchestra z odnalezionym Koncertem Skrzypcowym Ludomira Różyckiego (rok powstania 1944)” otrzymał zgodę na wykorzystanie identyfikacji wizualnej Programu Wieloletniego „Niepodległa”.
Fundację im. Zygmunta Noskowskiego założyli uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków swojego pokolenia Janusz Wawrowski i jego żona, znakomita sopranistka Bogumił Dziel-Wawrowska. Fundacja realizuje projekt PHOENIX, którego celem jest wydanie albumu z nagraniem koncertu i popularyzacji twórczości Ludomira Różyckiego, jednego z czołowych twórców Młodej Polski. Na przełomie XIX i XX wieku, w ogromnym stopniu dzięki finansowemu wsparciu księcia Władysława Lubomirskiego, tacy twórcy jak Karol Szymanowski, Apolinary Szeluto, Grzegorz Fitelberg czy Ludomir Różycki mogli stworzyć bogaty dorobek muzyczny.
Znany na całym świecie Janusz Wawrowski pasjonuje się interpretacją i badaniami nad polską muzyką, odkrywaniem i wykonywaniem utworów najwybitniejszych polskich twórców. Swoje utwory wykonywał też na jedynych w powojennej Polsce skrzypcach Antonio Stradivariego datowanych na 1685 r. udostępnianych mu przez prywatnego inwestora i mecenasa sztuki Romana Ziemiana.
Dzięki temu odnalazł i zrekonstruował nieznany koncert Ludomira Różyckiego z partią skrzypiec. Charakter koncertu może zaskakiwać, ponieważ Różycki stworzył go w okupowanej Warszawie, tymczasem utwór jest optymistyczny, podobny do dzieł np. George’a Gershwina. W opinii Wawrowskiego, jest to manifest twórcy, że po ponurej okupacyjnej nocy nadejdzie świt lepszych czasów.
Janusz Wawrowski postanowił spopularyzować zarówno koncert jak i przywrócić pamięć o Ludomirze Różyckim. W tym celu stworzył projekt PHOENIX, którego realizacją zajmuje się Fundacja im. Zygmunta Noskowskiego i który właśnie otrzymał prawo do wykorzystania zaszczytnej wizualnej identyfikacji programu „Niepodległej”. Do stworzenia nagrania Wawrowskiemu udało się zaprosić do współpracy Royal Philharmonic Orchestra, pod batutą Grzegorza Nowaka. Sam Album Phoenix zostanie wydany przez jedną z największych wytwórni fonograficznych na świecie, z którą skrzypek współpracuje od lat, Warner Classics.
Na krążku, oprócz zaginionego podczas Powstania Warszawskiego koncertu skrzypcowego Ludomira Różyckiego znajdzie się też koncert skrzypcowy Piotra Iljicza Czajkowskiego. Będzie to pierwszy krążek skrzypcowy nagrany w technologii Dolby Atmos w katalogu wydawcy – Warner Classics / Erato. Koncert inaugurujący wydanie albumu miał się odbyć w tym roku w Londynie, jednak ze względu na pandemię termin został przesunięty na przyszły rok.
Działająca od 2010 r. Fundacja im. Zygmunta Noskowskiego realizuje również inne projekty. Pierwszym była organizacja Festiwalu Muzyczne Przestrzenie, który działa do dziś. Ideą tego wydarzenia jest realizacja koncertów muzyki klasycznej w wnętrzach architektonicznych zabytkowych pałaców i kościołów na terenie Wielkopolski. Festiwal przez dekadę swojej działalności zgromadził rzesze wiernej publiczności oraz współpracował z wieloma światowej sławy artystami, popularyzując jednocześnie dzieła muzyki polskiej.
W roku 2013 Fundacja im. Zygmunta Noskowskiego, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Teatrem Muzycznym w Łodzi, zrealizowała multidyscyplinarny projekt muzyczny dla dzieci pt. „Pan Lutosławski”, łączący muzykę, elementy gry aktorskiej, choreografię i animację. Spektakl ten został uznany za najlepszy projekt skierowany do dzieci w Roku Obchodów 100 rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego. Jednym z głównych celów działalności Fundacji są też badania nad muzyką polską – odnajdowanie i popularyzowanie nieznanych lub zapomnianych dzieł polskich kompozytorów.