Koniec wakacji to dla branży pirotechnicznej początek wielkich przygotowań do sezonu sylwestrowego. Hurtownicy prezentują tegoroczne hity sprzedażowe, a detaliści starannie dobierają asortyment. Branża zwraca uwagę na bezpieczeństwo przy zakupie i użytkowaniu pirotechniki.
Trzeba dodać, że proces zamawiania i produkcji określonych typów fajerwerków może trwać nawet dwanaście miesięcy, dlatego praca dla hurtowników praktycznie nigdy się nie kończy. Dzięki ich wysiłkom, obok tradycyjnych produktów, w ofercie można znaleźć fajerwerki dzienne, prezentujące całą gamę różnorodnych kolorowych dymów, ciche detonowane na ziemi oraz masę nowości od świetlistych fontann i systemów zdalnego odpalania po ekofajerwerki, cichsze od standardowych o kilkadziesiąt decybeli, zawierające mniej metali i wytwarzające mniej dymu.
Certyfikaty bezpieczeństwa
Polska jest w pierwszej piątce importerów i eksporterów fajerwerków na świecie, a co najważniejsze, wszystkie sprzedawane legalnie w naszym kraju fajerwerki posiadają certyfikaty bezpieczeństwa. Jak to sprawdzić? Fachowcy zwracają uwagę, że legalne produkty mają instrukcję obsługi w języku polskim, wyraźnie oznaczoną klasę bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta. Jeśli takowych oznaczeń nie ma na etykiecie oznacza to, że produkt nie pochodzi z certyfikowanej dystrybucji i nikt go nie badał pod kątem bezpieczeństwa. Używanie takich fajerwerków jest niebezpieczne zarówno dla tego kto je odpala oraz dla otoczenia.
Działania edukacyjne branży
Aktualnie w całym kraju odbywają się spotkania branżowe, gdzie hurtownicy prezentują swoją ofertę produktową, najczęściej w formie efektownych pokazów sztucznych ogni. Podczas jednego z takich wydarzeń, w miejscowości Many, nasz reporter rozmawiał z przedstawicielami firm pirotechnicznych oraz Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki reprezentującego branżę na zewnątrz. Stowarzyszenie monitoruje sytuację prawną dotycząca użytkowania i sprzedaży materiałów pirotechnicznych, zapewnia kontakt z instytucjami państwowymi oraz prowadzi działania edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa i certyfikacji fajerwerków.
Rozmówcy, z którymi rozmawiał nasz reporter podczas wydarzenia podkreślają, że branża pirotechniczna przykłada dużą wagę do bezpieczeństwa sprzedawanych przez siebie wyrobów. Każdy rodzaj fajerwerków przechodzi przez proces certyfikacji w specjalistycznych laboratoriach. Dopiero pozytywna opinia pozwala wprowadzić produkt do obrotu.
Szkodliwe zakazy
Istnienie dynamicznej branży pirotechnicznej, dodają rozmówcy, całkowicie zaspokaja zapotrzebowanie społeczne na fajerwerki, które są dostępne w szerokim asortymencie oraz w przystępnych cenach. Dzięki temu nie ma na rynku miejsca na materiały z niepewnego źródła. Doświadczenia innych krajów wykazały, że wszelkie zakazy dotyczące używania fajerwerków spowodowały zapaść lokalnych firm pirotechnicznych oraz otworzyły szeroko drzwi dla nielegalnych, niecertyfikowanych produktów, ponieważ ludzie, mimo zakazów, nie przestali używać fajerwerków.
Eksperci podkreślają też, że na przestrzeni ostatnich lat, znacznie wzrosło bezpieczeństwo oferowanego asortymentu. To w dużej mierze wynik szerokiej akcji edukacyjnej zainicjowanej przez firmy pirotechniczne. Obecnie testów nie przechodzi 1-2 proc. fajerwerków poddanych badaniom. Wynika to z tego, że producenci osiągnęli złoty kompromis pomiędzy ceną i jakością. Dzięki temu produkują tanie fajerwerki wysokiej klasy.
Wystrzałowe pokazy
Polski rynek pirotechniczny to nie tylko importerzy, hurtownicy i sprzedawcy, to także prężna gałąź reprezentująca firmy organizujące profesjonalne pokazy światła i dźwięku. Efekty ich pracy można śmiało zaliczyć do kategorii wydarzeń artystycznych, gdzie umiejętnie budowane napięcie, muzyka, eksplozje fajerwerków, kurtyn świetlnych i dymów tworzą niezapomniane efekty wizualne i dźwiękowe.
Dziś tego typu pokazy projektuje się często przy pomocy zaawansowanych programów komputerowych, które odpowiadają również za przebieg samego widowiska, a synchronizacja światła, dźwięku i muzyki odbywa się w zakresie setnych sekundy.
Obok wielkich widowisk zamawianych na potrzeby koncertów czy wszelkiego rodzaju uroczystości państwowych, coraz bardziej popularne stają się pokazy dla firm, okolicznościowe podczas ślubów, urodzin czy innych prywatnych okazji do świętowania. Dzięki bezpiecznym fajerwerkom dostępnym na polskim rynku można taki pokaz przeprowadzić we własnym zakresie lub zamówić profesjonalną usługę.
Kultura bezpiecznego strzelania
Można powiedzieć, że polski rynek fajerwerków jest w pełni uregulowany i bezpieczny. Zarówno sprzedawcy, jaki służby, takie jak policja czy straż pożarna, edukują społeczeństwo w zakresie mądrego używania środków pirotechnicznych. W ostatnich latach wzrosła też kultura tak zwanego strzelania z fajerwerków. Odnotowuje się też mniej wypadków związanych z niewłaściwym ich użytkowaniem oraz używaniem produktów niewiadomego pochodzenia. Można powiedzieć, że stale rozwijająca się polska branża pirotechniczna gwarantuje, że dostępne na rynku fajerwerki będą bezpieczne a zróżnicowana oferta spowoduje, że pokazy, czy to prywatne, czy profesjonalne będą nadal towarzyszyć nam w postaci efektownej i żywiołowej oprawy wydarzeń.