Rekordowe upały nad zachodem Europy wywołują suszę i pożary, w których giną ludzie. Eksperci alarmują o ochronę przed gorącem. Ostrzeżenia dotyczą też Polski. Są to skutki zmian klimatycznych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) uruchomił serwis o pogodzie, który może być przydatny szczególnie teraz.
We Francji odnotowano temperaturę 42,6 stopni Celsjusza, także w Wielkiej Brytanii pierwszy raz w historii odnotowano powyżej 40 stopni. Fale upałów ogarnęły także Włochy, Hiszpanię i Portugalię. W wielu włoskich miastach obowiązuje najwyższy, trzeci stopień alarmu.
Cytowani przez media eksperci apelują o unikanie słońca, niewychodzenie z domów bez potrzeby, nawadniania organizmu, stosowania filtrów ochronnych. Apele dotyczą szczególnie osób starszych, małych dzieci, a także zwierząt. Śmiertelne ofiary upału liczone są już w setkach.
Z powodu suszy Europie mnożą się pożary, w których także zginęły setki osób. Do wywołania pożaru w wysuszonym terenie wystarczy kawałek szkła. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) poinformował w poniedziałek, że “Na rzekach w dorzeczu Odry i Wisły zaczyna przeważać strefa wody niskiej. Dziś zostały wydane kolejne ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną dla przyrzecza środkowej i dolnej Noteci. Nadchodzące upały nie poprawią obecnej sytuacji hydrologicznej”.
IMGW-PIB uruchomił nowy Serwis Informacyjny Centrum Modelowania Meteorologicznego, w którym udostępnia bieżące wyniki prognoz numerycznych obliczanych przez wszystkie modele pogodowe stosowane w Instytucie. Na stronie znajduje się pogoda bierząca, prognozy ultrakrótkoterminowe, krótkoterminowe, średnioterminowe, długoterminowe i specjalne (takie jak susza czy zagrożenia pożarowe).
Bo upały, pożary i susza są też szeroko już opisywanym problemem w Polsce. Wynika on ze zmian klimatycznych, przy czym niektórzy – co widać w mediach społecznościowych – mylą klimat z bieżącą pogodą.
W Wielkiej Brytanii termometry wskazały pierwszy raz w historii pomiarów meteorologicznych wartość powyżej 40 stopni! Pobity rekord maksymalnej temperatury powietrza dla Wysp.
Niestety…
Ekstremalne zjawiska pogodowe to dowód na szybko postępującą zmianę klimatu 🙁#heatwave https://t.co/AYWjDTy3kQ— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) July 19, 2022
Tempo zmian klimatycznych obrazuje opublikowana przez NASA “spirala klimatyczna”.