Młodzi Promotorzy Polski – optymizm i nadzieja

Krzysztof Przybył

O laureatach 34. edycji Konkursu „Teraz Polska” pisałem w ubiegłym tygodniu. Teraz pozostaje tylko podziękować uczestnikom naszej wieczornej Gali w Filharmonii Narodowej w Warszawie – przede wszystkim za wspaniałą atmosferę, która niezmiennie towarzyszy corocznemu wydarzeniu. Na osobną refleksję zasługują jednak ci, których wyróżniono tydzień wcześniej: nietuzinkowi, pełni energii i zapału Młodzi Promotorzy Polski! – podkreśla Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Od Wybitnego Polaka do Młodego Promotora Polski

27 maja w Pałacu Prezydenckim, pod patronatem i w obecności Pierwszej Damy RP Pani Agaty Kornhauser-Dudy odbyła się Gala Finałowa Konkursu „Młody Promotor Polski”. Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego zainicjowała ten konkurs cztery lata temu a Pani Prezydentowa od dwóch lat podjęła się roli głównego organizatora przy współpracy naszej Fundacji.

Celem Konkursu jest uhonorowanie młodych Polaków, którzy dzięki szczególnym dokonaniom w działalności naukowej, kulturalnej i sportowej, tudzież dzięki aktywnej postawie i zaangażowaniu społecznemu, przyczyniają się do umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju oraz popularyzowania wiedzy o Polsce na świecie. Idea zrodziła się na bazie projektu „Wybitny Polak” i „Promotor Polski”, w którym Fundacja nagradza Polaków z zagranicy i z kraju, będących symbolami sukcesu w swoich dziedzinach, a tym samym symbolami sukcesu Polski.

Konkurs „Młody Promotor Polski” rozstrzygany jest w trzech kategoriach: Nauka, Kultura i Sport.

Trudny wybór z ponad stu kandydatów

Kłopoty nie powinny cieszyć, ale w tym wypadku na odwrót, bardzo cieszą. A dokładnie mówiąc, kłopot z wyborem Laureatów. Zapewniam, to bardzo trudne zadanie wskazać po trzech nominowanych spośród ponad stu zgłoszonych do Konkursu przez uprawnione regulaminem organizacje i instytucje aby Pani Prezydentowa mogła wybrać ostatecznie jedynie cztery osoby – Laureatów. W tegorocznej edycji nagrodzeni zostali: w kategorii Kultura – śpiewak operowy Paweł Horodyski, w kategorii Nauka – specjalista ds. robotyki rehabilitacyjnej Piotr Falkowski, w kategorii Sport – kajakarka Helena Wiśniewska. Nagrodę specjalną z rąk Pierwszej Damy odebrał Antoni Wiercioch, sportowiec w kategorii ZD (Zespół Downa), zdobywca tytułów mistrza świata w narciarstwie alpejskim i w lekkoatletyce.

Podczas uroczystości przyznano także trzy wyróżnienia. W kategorii Działalność Naukowa przypadło ono Julii Stankiewicz, która podczas stażu w NASA zajmowała się tworzeniem algorytmu, mającym na celu zautomatyzowanie tworzenia map klęsk żywiołowych. Basistka jazzowa i kompozytorka Kinga Głyk, laureatka nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w 2021 roku, otrzymała wyróżnienie w kategorii Działalność Kulturalna. W kategorii Działalność Sportowa wyróżniono Macieja Gładysza, jednego z ośmiu najlepszych na świecie zawodników kartingowych. Maciej jako pierwszy Polak w historii wygrał prestiżowe zawody FIA Karting Academy Trophy.

Inna Polska dzięki młodym talentom?

Gratulowałem osobiście podczas uroczystości, pogratuluję z wielką przyjemnością raz jeszcze. To, że to nasze talenty, to oczywiste, podobnie jak oczywiste jest, że przed nimi kolejne szczeble sukcesów. Ale najistotniejsze, że ci młodzi ludzie są świadomi, w jaki sposób ich praca i sukcesy budują wizerunek Polski na świecie. Takiej Polski, o której, wstyd przyznać, nie zawsze pamiętamy. Nie tej z twarzą zacietrzewionych polityków, nie tej wątpiącej we własne siły, ale Polski młodej mimo ponad tysiącletniej historii, pełnej wiary we własne siły i pełnej optymizmu. I mam nadzieję, że taką Polskę nasze młode talenty pomogą zbudować także tu, nad Wisłą!

Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”

Źródło: Młodzi Promotorzy Polski – optymizm i nadzieja – blog Krzysztof Przybyl (salon24.pl)