Konflikt zbrojny dwóch krajów, postrzeganych jako spichlerze Europy, szczególnie wpłynął na rolnictwo. I choć według ekspertów rynku bezpieczeństwo żywnościowe Polski w nowej sytuacji geopolitycznej nie jest zagrożone, to wydarzenia na wschodzie kontynentu nie pozostaną bez wpływu na politykę ESG i zrównoważony rozwój rolnictwa.
Instytut ESG był organizatorem panelu „Zrównoważone rolnictwo a bezpieczeństwo żywnościowe w nowej sytuacji geopolitycznej”. Panel odbył się w ramach Kongresu „Polska Wieś XXI – Europejski Kongres Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa” 27 kwietnia 2022 r. w Warszawie. Debata została poprowadzona przez Damiana Kurasia, dyrektora Instytutu ESG i wiceprezesa Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego.
W debacie wzięli udział politycy i eksperci zajmujący się branżą rolno-spożywczą, którzy m.in. ocenili wpływ wojny na zasoby żywności i jej ceny oraz na zakłócenia w łańcuchu dostaw. Dyskutanci określili również perspektywy rozwoju zrównoważonego rolnictwa czy trendy w zmianie nawyków konsumenckich.
Pierwszą część debaty można obejrzeć TUTAJ. Poniżej znajduje się relacja z drugiej części. Zachęcamy do obejrzenia:
Kongres „Polska Wieś XXI – Europejski Kongres Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa”, zorganizowanego z inicjatywy Posła na Sejm RP Marka Sawickiego oraz byłych ministrów rolnictwa w kolejnych rządach ostatnich 30 lat. Kongres miał na celu wypracowywanie pakietu rozwiązań i rekomendacji dla polskiej administracji oraz instytucji Unii Europejskiej. Partnerem Kongresu byli Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego i Instytut ESG – organizator “I Kongresu ESG – Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG” – www.esgkongres.pl
Instytut ESG zorganizował podczas Kongresu panel strategiczny pt. „Zrównoważone rolnictwo a bezpieczeństwo żywnościowe w nowej sytuacji geopolitycznej”. Partnerem panelu była sieć popularnych sklepów franczyzowych Żabka Polska.