Klimada 2.0 to projekt realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska. Tematyka projektu jest niezwykle istotna, ponieważ zmiany klimatu są jednym z najpoważniejszych zagrożeń XXI wieku.
Postępujący wzrost globalnej temperatury oraz jego skutki dla środowiska i gospodarki, a także kluczowa rola człowieka w tym procesie, wymagają podjęcia kompleksowych działań. Zarówno edukacyjnych, jak i zmniejszających wpływ człowieka na klimat i służących przystosowaniu się do zmian klimatu. W działania te muszą angażować się rządy i społeczności lokalne.
Klimada 2.0 – rusza kampania informacyjna
Właśnie dlatego jednym z zadań realizowanych w ramach projektu jest kampania informacyjno-promocyjna prowadzona pod hasłem „Klimat się zmienia. Zmień sposób myślenia!”. Głównym celem kampanii jest dostarczenie niezbędnych informacji na temat zmian klimatu i możliwości adaptacji do ich skutków strategicznym grupom odbiorców, a także edukacja społeczeństwa, jak za pomocą codziennych dobrych nawyków zmniejszać wpływ na globalne ocieplenie i chronić środowisko naturalne.
„Adaptacja do zmian klimatu, obok gospodarki o obiegu zamkniętym, jest głównym filarem zrównoważonego rozwoju. Poziom wiedzy i świadomości społeczeństwa w zakresie zmian klimatu wymaga dużej poprawy. Dlatego tak ważny jest dostęp do aktualnej wiedzy i wykorzystanie nowoczesnych metod informatycznych w celu określenia przewidywanych zmian klimatu w przyszłości, co pozwoli odpowiednio się do nich przygotować i zminimalizować ich negatywne skutki.
Nasz projekt przekaże wiedzę na temat tego, w jaki sposób będzie zmieniał się klimat do roku 2030, w perspektywie do roku 2050, i jak – w sytuacji tych zmian – należy prowadzić działania związane z ochroną środowiska. Jednym z aspektów projektu będzie więc przekazanie informacji na temat tego, jakich zmian klimatu możemy się spodziewać i jak możemy się do nich przygotować, ale też, w jaki sposób przeciwdziałać tym zmianom. Dotyczy to administracji rządowej (wyniki projektu mogą się przydać przy podejmowaniu przez rząd strategicznych decyzji np. dotyczących miksu energetycznego, polityki emisyjnej czy polityki klimatycznej), samorządów, ale i każdego z nas”. – powiedział dr inż. Krystian Szczepański, Dyrektor IOŚ-PIB podczas konferencji inicjującej realizację Projektu.
Założeniem Projektu jest dostarczenie kompleksowych informacji i wiarygodnych danych, nie tylko o przyczynach i skutkach globalnego ocieplenia, ale także na temat wrażliwości poszczególnych sektorów na zmiany klimatu i możliwości adaptacji do nich. W tym celu w Projekcie wykorzystuje się nowoczesne narzędzia i technologie informacyjne.
Vademecum zmian klimatu
„Aby móc podejmować decyzje dotyczące najlepszych sposobów adaptacji niezbędne jest posiadanie dostępu do wiarygodnych danych na temat prawdopodobnego oddziaływania zmian klimatu, powiązanych aspektów społeczno-gospodarczych oraz na temat kosztów i korzyści poszczególnych wariantów w zakresie adaptacji. Potrzebna jest szersza wiedza na temat oddziaływania klimatu i wrażliwości na jego skutki, tak by możliwe było wypracowanie odpowiednich rozwiązań politycznych”. – napisano w Białej Księdze Adaptacji, która jest dokumentem strategicznym Komisji Europejskiej na temat zmian klimatu
Więcej informacji już wkrótce na stronie http://klimada2.ios.gov.pl.