Okres jesieni już niestety tradycyjnie jest najgorszym okresem dla statystyk wypadków na przejazdach kolejowych, także dla dzieci i szkolnej młodzieży. Toteż wszelkie akcje i informacje edukacyjne są na wagę życia.
Przejazdy kolejowo-drogowe to miejsca, gdzie ruch drogowy przecina się z ruchem kolejowym. Mimo licznych ostrzeżeń i precyzyjnych przepisów regulujących zasady poruszania się w takich miejscach, wciąż dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, często o tragicznych skutkach. Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy popełniane przez kierowców na przejazdach:
- • Ignorowanie sygnalizacji świetlnej
- • Omijanie zamkniętych zapór
- • Brak zatrzymania przed znakiem STOP
- • Wjazd na przejazd kolejowo-drogowy w korku
Tragiczne statystyki tylko z września
Jak informuje Służba Ochrony Kolei, w samym tylko wrześniu br. odnotowano 16 wypadków i kolizji. 6 osób zostało zabitych i 1 ciężko ranna. To bilans zdarzeń do jakich doszło z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach oraz przejściach kolejowo-drogowych kat. A-E. Ponadto w dziewiątym miesiącu 2024 roku miało miejsce 26 wypadków z udziałem pieszych w miejscach niedozwolonych. W ich wyniku zginęło 18 osób, 5 zostało ciężko rannych.
Odpowiedzialność rodziców i opiekunów
Natomiast POLREGIO na swej stronie przypomina, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym dziecko, które nie ukończyło 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. W praktyce oznacza to, że młodsze dzieci nie mogą same chodzić do szkoły, nawet jeśli mają bardzo blisko. To na rodzicach i opiekunach najmłodszych spoczywa obowiązek zapewnienia im bezpiecznej drogi do szkoły.
O czym edukować dziecko
Przewoźnik podkreśla, że ważną kwestią jest przedstawienie dziecku zagrożeń, które występują w obszarach ruchu kolejowego. Szczególną uwagę warto poświęcić takim tematom jak:
– zabawa w pobliżu torów i przejazdów kolejowych,
– zbliżanie się, dotykanie, wspinanie i jakakolwiek inna aktywność przy urządzeniach będących pod napięciem,
– układanie kamieni lub innych rzeczy na torach kolejowych,
– przechodzenie przez przejazdy kolejowe oraz przez „dzikie przejścia” w niedozwolonych miejscach,
– nieuwaga np. przez słuchawki na uszach lub telefon w ręku,
– zbliżanie się do krawędzi peronu na stacjach kolejowych.
Bardzo ważnym jest też, by wyposażyć dzieci w odblaski, które zwiększają ich widoczność na drodze.
„Bezpieczny Przejazd” – 360 tys. dzieci
Pod koniec października zakończyła się kolejna edycja projektu „Październik Miesiącem Edukacji”, którego celem jest intensyfikacja działań edukacyjnych w szkołach i przedszkolach. Tegoroczna odsłona była już dwunastą w ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd”, organizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Od początku projektu w 2014 roku, w samym tylko październiku, wiedzę na temat bezpiecznego zachowania na terenach kolejowych zdobyło już ponad 360 000 dzieci.
Przedstawiciele kampanii obok przejazdu kolejowo-drogowego tłumaczą przedszkolakom przepisy bezpieczeństwa
Edukacja w całej Polsce
„Październik Miesiącem Edukacji” realizowany jest na terenie całego kraju przez Ambasadorki i Ambasadorów Bezpieczeństwa – pracowników PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. we współpracy ze Strażą Ochrony Kolei. Akcja ma na celu naukę młodych ludzi, jak poprawnie korzystać z przejść i przejazdów kolejowo-drogowych.
Podczas zajęć uczniowie mają okazję oglądać animacje edukacyjne, uczyć się o znakach drogowych, brać udział w quizach i konkursach, a także korzystać z interaktywnych gier i aplikacji mobilnych. Dzięki temu nauka poprzez zabawę staje się bardziej atrakcyjna, a zasady bezpieczeństwa łatwiejsze do przyswojenia. Dzieci otrzymują również zeszyty edukacyjne, kolorowanki i inne materiały dostosowane do ich wieku, które mają na celu wzbudzić ich zainteresowanie tematem.
Praktyczne porady i materiały edukacyjne
Jednym z kluczowych elementów zajęć jest wiedza, jak reagować w sytuacjach zagrożenia. Uczniowie dowiadują się, jak powiadamiać służby o niebezpieczeństwie korzystając z informacji zawartych na Żółtych Naklejkach PLK umieszczonych na przejazdach kolejowo-drogowych. Przekazane dzieciom poradniki i broszury służą również rodzicom jako przypomnienie oraz dodatkowe źródło wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa na przejazdach.
Edukacja w rękach ekspertów
— Takie chwile są największą nagrodą. Dzieci, które uczestniczą w naszych prelekcjach, wychodzą stąd z wiedzą, która może im pomóc w przyszłości. – Tak podsumowała Anna Smolińska, Ambasadorka Bezpieczeństwa, koordynatorka kampanii „Bezpieczny Przejazd” z Zakładu Linii Kolejowych w Warszawie. – To jest ta iskra, która nas motywuje do działania – widzieć, jak dzieci rozumieją wagę tej wiedzy i jak szybko ją przyswajają.
W tegorocznej odsłonie projektu „Październik Miesiącem Edukacji” wzięło udział 20 155 dzieci i młodzieży – młodych Ambasadorek i Ambasadorów Bezpieczeństwa. W ramach tej edycji zorganizowano 507 prelekcji na terenie całej Polski, co przełożyło się na ponad dwa tygodnie ciągłej nauki.