Jawność wynagrodzeń już w Dzienniku Ustaw. Co powinieneś wiedzieć?

Fot. Pexels
Ustawa z 4 czerwca 2025 dotycząca nowelizacji Kodeksu Pracy w zakresie jawności wynagrodzeń przy rekrutacji została podpisana przez Prezydenta i ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Pracodawcy będą zobowiązani do podawania widełek płacowych już w ogłoszeniach o pracę. Nowe przepisy mają zwiększyć transparentność rekrutacji i ograniczyć nierówności płacowe. Sprawdź, co się zmieni i kiedy nowelizacja wejdzie w życie – informuje Grant Thornton, jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie. 

Nowelizacja nakłada na pracodawców, przynajmniej w teorii, nowe oczekiwania w zakresie prowadzenia rekrutacji z kandydatami do pracy. Znowelizowane przepisy wejdą w życie od 24 grudnia 2025 roku.

Jakich informacji będzie miała prawo oczekiwać rekrutowana osoba?

Zgodnie z nowymi przepisami, osoba ubiegająca się o zatrudnienie na danym stanowisku ma otrzymać od przyszłego pracodawcy informacje o wynagrodzeniu (wraz ze wszystkimi składnikami), jego początkowej wysokości lub jego przedziale – opartym na obiektywnych, neutralnych kryteriach, w szczególności pod względem płci.

Dodatkowo pracodawca będzie zobowiązany zapoznać kandydata do pracy z odpowiednimi postanowieniami układów zbiorowych lub regulaminów wynagradzania – jeżeli pracodawca jest nimi objęty.

Informacje, o których mowa powyżej, pracodawca ma obowiązek przekazać osobie ubiegającej się o zatrudnienie z wyprzedzeniem umożliwiającym zapoznanie się z tymi informacjami, w postaci papierowej lub elektronicznej, zapewniając rekrutowanej osobie świadome i przejrzyste negocjacje.

Kiedy i jak należy informować o wynagrodzeniu?

Informacje należy podać:

  • w ogłoszeniu o naborze na stanowisko;
  • przed rozmową kwalifikacyjną – jeżeli pracodawca nie ogłosił naboru na stanowisko albo nie przekazał tych informacji w ogłoszeniu, o którym mowa powyżej;
  • przed nawiązaniem stosunku pracy – jeżeli pracodawca nie ogłosił naboru na stanowisko albo nie przekazał tych informacji w ogłoszeniu, o którym mowa w podpunkcie a, albo nie przekazał ich przed rozmową kwalifikacyjną.

Faktycznie brzmienie przepisu może wskazywać na dość swobodne manewrowanie czasem przy przekazywaniu informacji, gdyż „przed nawiązaniem stosunku pracy” (jak w punkcie c powyżej), może oznaczać w zasadzie bezpośrednio przed samym podpisaniem umowy o pracę. Co w praktyce może oznaczać, że nowelizacja de facto nie zmienia nic.

Na czym ma polegać brak dyskryminacji?

Co do samego ogłoszenia o naborze na stanowisko, pracodawca ma obowiązek zapewnić, aby było ono (w tym nazwy stanowisk) neutralne pod względem płci oraz aby sam proces rekrutacyjny przebiegał w sposób niedyskryminujący.

Jakich informacji NIE będzie mógł się domagać pracodawca?

Znowelizowany został także przepis art. 221 w § 1 Kodeksu Pracy, dotyczący zakresu informacji, których może żądać pracodawca od kandydata ubiegającego się o zatrudnienie. Dodano nowy punkt, który stanowi wyraźnie, że pracodawca nie będzie mógł żądać od kandydata informacji o wynagrodzeniu w obecnym lub w poprzednich stosunkach pracy. Mamy więc wyraźnie wprowadzony zakaz zadawania pytań o wynagrodzenie w poprzedniej pracy.

Źródło: Grant Thornton

To też może Cię zainteresować:

6 na 10 Polaków gotowych ujawnić pensję. Firmy podchodzą ostrożnie