Jak ułożyć plan wydatków w czasie kryzysu finansowego? Jak prowadzić budżet domowy? Finansowa randka, czyli jak rozmawiać o pieniądzach w związku? – to tylko część pytań na które można znaleźć odpowiedzi na platformie edukacyjnej www.zdrowiefinansowe.pl, którą uruchamia ING Bank Śląski wraz z Fundacją Think!
Projekt wpisuje się w działania związane z kierunkiem #ING dla przedsiębiorczych w Strategii Zrównoważonego Rozwoju banku, który skupia się między innymi na rozwijaniu edukacji finansowej Polaków.
Celem projektu jest kształtowanie dobrych nawyków w gospodarowaniu pieniędzmi, wsparcie w myśleniu i patrzeniu na finanse osobiste, nauka rozmawiania o pieniądzach z bliskimi, wskazanie dobrych praktyk czy sposobów, które mogą pomóc odnaleźć się w zmianie oraz przedstawienie rozwiązań i wsparcie w sytuacji kryzysu. I to są tylko niektóre zagadnienia opracowane przez ekspertów dostępne na stronie. Pierwszym zrealizowanym już etapem programu jest niedawne uruchomienie platformy www.zdrowiefinansowe.pl – przestrzeni edukacyjnej budującej nie tylko wiedzę, ale i dobre nawyki finansowe.
– Cieszymy się, że możemy zrealizować ten ważny społecznie projekt razem z Fundacją Think! Naszą misją jest wspieranie Polaków do bycia o krok do przodu w życiu i w biznesie. Do realizacji tego celu niezbędne jest odpowiednie zarządzanie swoimi finansami, umiejętność rozmawiania o pieniądzach, ale także kompetencje w zakresie radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Wierzymy, że projekt będzie wsparciem dla wielu osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej spowodowanej pandemią koronawirusa – powiedziała Joanna Dymna- Oszek, Dyrektor Biura Zarządu Banku.
– Kondycja finansowa jest równie ważna, jak kondycja fizyczna i psychiczna. Dlatego warto nauczyć się ją budować i o nią dbać. Serdecznie zapraszam do korzystania z portalu zdrowiefinansowe.pl, gdzie znajdują się podpowiedzi, jak przejąć kontrolę nad finansami i świadomie realizować swoje cele finansowe – mówi Anna Bichta, prezes zarządu Fundacji Think!. Fundacja od 2007 r. wspiera wszechstronny rozwój kompetencji zawodowych i społecznych XXI wieku. Łączy środowiska edukacyjne i biznesowe, by w synergii realizować innowacyjne projekty
Hasłem projektu jest „Finansowa odporność w świecie zmian”. O tym, jak ją zdobyć, opowiedzą eksperci podczas trzech webinarów zaplanowanych na maj i czerwiec. Domowe finanse będą również tematem ogólnopolskiego konkursu pod hasłem „Plany i marzenia naszej rodziny”. Ważnym elementem projektu jest również badanie i raport, którego wyniki zostaną wkrótce opublikowane. Raport odpowie na pytanie, jak pandemia wpłynęła na dobrostan finansowy Polaków. O wszystkich działaniach będzie można dowiedzieć się z platformy www.zdrowiefinansowe.pl.
Co ciekawe, porady zamieszone na platformie są dalekie od sztampowości i udostępniania prostych reguł. Niekiedy odwołują się do autorytetów życia publicznego, jak też oczywiście często do opinii ekspertów. Platforma nie stroni od porad psychologicznych, dotyczących nawyków oraz mentalności.
I tak np. w zakładce „Czytelnia”, w podrozdziale „Budżet domowy”, znajduje się tekst pt. „Budżet w 6 słoikach”. Czytamy w nim m.in.: „Harv Eker, autor książki »Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie«, wymyślił system, który pozwala dobrze rozplanować miesięczny budżet. Nazwał go »systemem 6 słoików«, co oczywiście nie oznacza, że zarobione pieniądze wkładamy do pojemników. Taki podział można zastosować na koncie, tworząc sześć różnych rachunków (co może okazać się nieco skomplikowane, ale jest możliwe), albo zapisując go w tabelce w pliku komputerowym lub na zwykłej kartce. Dochody dzielisz na 6 różnych pozycji”.
Warto tu dodać, że Harv Eker jest amerykańskim milionerem, przedsiębiorcą, pisarzem i trenerem motywacyjnym. Jego książka „Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie” stała się światowym bestsellerem a seminaria przyciągają tłumy słuchaczy.
Z kolei tekst „Co pomaga przejść przez trudności?” zaczyna się spostrzeżeniem: „Jan Paweł II mówił, że »bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje« i jest w tym dużo prawdy. Pomaganie innym sprawia, że przestajesz stawiać siebie w centrum uwagi, a więc nie skupiasz się na własnych troskach. Nie chodzi o to, aby nie myśleć o sobie, ale zdać sobie sprawę, że nie jesteśmy jedyni, sami w tym trudnym czasie. Pomaganie innym nie tylko pozwala oderwać się od trudnej rzeczywistości i zająć czymś myśli, ale sprawia, że rozwijamy się – poznajemy nowych ludzi, mamy więcej energii do działania i bardziej chce nam się żyć”.
Projekt realizowany jest w ramach programu grantowego ING Build Back Better. Ma on na celu sfinansowanie projektów społecznych zapewniających m.in. wsparcie gospodarstw domowych w zarządzaniu budżetem i przywrócenie dobrej kondycji finansowej osobom, które ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa.