W Holcim zdajemy sobie sprawę, jak wielki wpływ na środowisko ma branża budowlana. Jako jej lider aktywnie angażujemy się w przyspieszenie dekarbonizacji sektora budowlanego. Poprzez inwestycje w zaawansowane technologie oraz rozwój niskoemisyjnych rozwiązań dążymy do stworzenia przyszłościowego, zrównoważonego budownictwa. W realizacji naszej misji nie zapominamy także o ludziach, dbamy o rozwój naszych pracowników oraz współpracujemy ze społecznościami lokalnymi.
W ostatnich latach mimo wyzwań, którym towarzyszyło pogłębianie się kryzysu klimatycznego, wytrwale dążyliśmy do osiągnięcia naszych celów związanych ze zrównoważonym rozwojem – także tych, które nie są bezpośrednio powiązane z korzyściami biznesowymi możliwymi do osiągnięcia w krótkim okresie. Jesteśmy bowiem głęboko przekonani, że jedynym trwałym modelem wzrostu wartości firmy jest ten, który równoważy jej interesy oraz potrzeby kluczowych interesariuszy.
Sztandarowym przykładem takiego myślenia są nasze szeroko zakrojone programy inwestycyjne w obszarze nowoczesnych technologii produkcji cementu i betonu. Pozwalają nam one stale zmniejszać wpływ przedsiębiorstwa na środowisko, a jednocześnie zwiększają efektywność operacyjną naszych zakładów i konkurencyjność powstających tam produktów.
Dekarbonizacja
Jako Holcim jesteśmy pionierami we wprowadzaniu zrównoważonych rozwiązań w branży budowlanej. Podejmujemy aktywne działania na rzecz obniżania emisji CO2 związanych z produkcją cementu, kruszyw czy funkcjonowaniem naszych zakładów. Minimalizując negatywny wpływ na klimat bierzemy pod uwagę cały cykl życia materiałów i budowli oraz łańcuch wartości.
Dołączyliśmy do inicjatywy Science Based Targets (SBTi), która pomaga określać cele dekarbonizacyjne w sposób ugruntowany w aktualnej wiedzy naukowej. Obecne cele Grupy do roku 2030 są zgodne z postanowieniami porozumienia paryskiego i ambicją ograniczenia wzrostu globalnej temperatury do 1,5°C. Planujemy ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w zakresach 1 i 2, czyli bezpośrednich i pośrednich energetycznych, o 25% w porównaniu do roku bazowego 2018, jak również redukcję o 65% emisji w przeliczeniu na tonę wyprodukowanych materiałów cementowych. Oprócz tego Grupa Holcim jako pierwsza w sektorze budowlanym zadeklarowała ambicję osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.
Holcim Polska wdraża technologie i rozwiązania o obniżonym śladzie węglowym, możliwe do zastosowania na każdym etapie życia budynku, od projektowania i budowy przez utrzymanie, po renowację i modernizację. Oferujemy m.in. przyjazne dla środowiska cementy z rodziny ECOPlanet dla budownictwa i prefabrykacji, beton ECOPact czy kruszywo z recyklingu ECOSource, jak również izolacje czy prefabrykaty, pozwalające obniżać ślad węglowy budynków i zużycie energii oraz sprawiające, że budownictwo jest szybsze i bardziej efektywne.
Analizujemy emisje w całym łańcuchu wartości. Pracujemy nad ich ograniczeniem w kontekście zużycia energii elektrycznej i paliw kopalnych przez nasze zakłady, budynki i sprzęty. Modernizujemy nasze zakłady, korzystając z technologii, jakie pozwalają na optymalizację ich wydajności. W tym celu stale unowocześniamy nasze linie produkcyjne, wdrażamy technologię wychwytywania CO2, inwestujemy w odnawialne źródła energii, które wspierają naszą produkcję. Realnie wdrażamy założenia gospodarki obiegu zamkniętego, dzięki czemu ograniczamy zużycie surowców pierwotnych.
Zaangażowanie społeczne i dialog z interesariuszami
W działalność na rzecz dobra wspólnego angażujemy się przede wszystkim za pośrednictwem powołanej i finansowanej przez nas Fundacji Holcim. Jej głównym celem jest inspirowanie mieszkańców i pracowników do podejmowania inicjatyw na rzecz swojego otoczenia, zwiększanie zaangażowania pracowników w działalność charytatywną oraz edukacja. Swoją misję realizuje ona poprzez kompleksowe, długoterminowe programy, które przynoszą wymierne i trwałe rezultaty dla społeczności lokalnych i środowiska naturalnego. Równolegle fundacja wspiera i promuje rozwój zrównoważonego budownictwa w Polsce wśród szerokiej grupy interesariuszy publicznych, biznesowych i społecznych.
Zależy nam także na utrzymywaniu bliskich i partnerskich relacji ze społecznościami lokalnymi, w szczególności tymi w pobliżu naszych zakładów. Regularnie organizujemy sesje dialogu społecznego, podczas których reprezentanci wszystkich grup interesariuszy lokalnych mają okazję przeprowadzić z nami dyskusje i wymienić informacje. Dialog pozwala nam angażować się społecznie w sposób odpowiadający na realne potrzeby, ale także jeszcze lepiej poznawać nasz wpływ na otoczenie, dzięki czemu możemy podejmować dodatkowe działania minimalizujące uciążliwości związane z funkcjonowaniem naszych zakładów.