Ruszyła kampania społeczno-edukacyjna „GRAM fair play”, której pomysłodawcą jest Fundacja Caroline B. LeFrak. Akcję wspierają znani sportowcy oraz osoby publiczne, dla których ważne są idee czystej gry w życiu codziennym. „GRAM fair play” dedykowane jest zwłaszcza uczniom szkół podstawowych, by promować kulturalne zachowania w sporcie i poza nim.
Wśród ambasadorów akcji „GRAM fair play” znaleźli się sportowcy, którzy w ostatnim czasie stanęli na podium, m.in. Piotr Lisek, Joanna Fiodorow, Iga Witan a także artyści oraz dziennikarze – Afromental, Anita Sokołowska, Joanna Koroniewska, Lidia Popiel, Maciej Dowbor, Magdalena Stużyńska, Paulina Holtz, Rafał Królikowski, Teatr Montownia, Wojciech Kalarus, Zofia Ślotała i inni.
Powstała akcja społeczno-edukacyjna ma uwrażliwiać młodzież na zasady “fair play” w czasie rozgrywek szkolnych, podczas lekcji, ale także w czasie wolnym. Dzięki fair play sport i życie stają się lepsze – mówi Joanna Fiodorow, olimpijka z Londynu 2012, Rio de Janeiro 2016.
Kampania „GRAM fair play” to musical rockowo/hip-hopowy w reżyserii Pawła Podgórskiego oraz warsztaty edukacyjne powstałe z inicjatywy Fundacji Caroline B. Lefrak, których celem jest krzewienie idei fair play wśród dzieci i młodzieży. Interaktywne warsztaty o tematyce fair play, w pełni angażujące młodzież i nauczycieli, poprowadzi Michał Zawadka – trener wystąpień publicznych, komunikacji, autor książek dla dzieci, aktor.
Hasło przewodnie akcji ma właściwie kształtować stronę moralną i zasadniczo wpływać na przyszłego dorosłego człowieka, gdyż to młodzież jest kluczem do naszej przyszłości. Doskonale wiem jak istotne dla niej jest tzw. „chcę być kimś”, ale aby to osiągnąć trzeba umieć świadomie zadbać o siebie i zacząć mówić „zależy mi” – komentuje Michał Zawadka. Dziś młodzież często ocenia a nie docenia, a wystarczy zaledwie ta jedna magiczna litera, by to zmienić i zacząć widzieć swoje wartości, nawet te małe.
Akcja społeczno-edukacyjna „GRAM fair play” kształtuje pozytywne cechy charakteru, takie jak: uczciwość, sprawiedliwość oraz buduje pozytywny wizerunek własnej osoby poprzez okazywanie szacunku dla przeciwnika, sędziego i własnej drużyny, kolegów i koleżanek na boisku, ale też poza nim.
Katarzyna Selwant, psycholog olimpijski PKOl twierdzi: Dzieci i młodzież lepiej rozumieją hasło fair play niż dorośli. Młodzież doskonale wie, co oznacza sportowe zachowanie, duch sportu i bycie po prostu OK. Dorosłym, tak bardzo często zależy na wygranej dziecka, że niestety namawiają i uczą swoje pociechy zachowań, które nie są do końca w porządku. Wtedy praca i edukacja powinna zaczynać się od dorosłych, żeby wzmacniać u młodzieży dobre postawy i dawać pozytywne wzorce. Ponadto kiedy działamy według zasad fair play i wiemy, że wynik zależy od naszego pozytywnego nastawienia i dobrego wykonania, osiągamy coś więcej niż tylko medal. Budujemy w ten sposób poczucie własnej skuteczności, które jest składnikiem pewności siebie, a ona dobrze w nas zakorzeniona zostaje z nami na całe życie. To wartość, nie do przecenienia, a i zasada godna przekazania kolejnym pokoleniom. Dzięki fair play sport i życie staje się lepsze.
Spektakle wraz z warsztatami odbędą się jeszcze w tym roku:
12.10.2018 – PREMIERA – Teatr Collegium Nobilium,
23.10.2018 – Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim (dwa spektakle),
07.11.2018 – Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach (dwa spektakle),
13.11.2018 – Radomska Orkiestra Kameralna (dwa spektakle),
20.11.2018 – Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie (dwa spektakle),
27.11.2018 – Wyszkowski Ośrodek Kultury “Hutnik” (dwa spektakle).
Więcej: http://www.fundacjalefrak.pl