Ekologia to modny temat nie od dziś, także wśród artystów znanych na całym świecie. Przecież zagładę Ziemi wieszczono wiele razy, w filmach, powieściach fantastycznych, także w muzyce rozrywkowej. Skupmy się na muzyce popularnej, tak chętnie przez wszystkich słuchanej, uwielbianej.
Mam przed oczami okładkę płyty winylowej Jean-Michela Jarre’a pt. “Oxygène” (Tlen). Okładkę piękną z charakterystyczną czaszką człowieka wystającą z naszego globu. Było to swego rodzaju wołanie o “więcej tlenu dla Ziemi”. O ironio, ten wspaniały artysta francuski wtedy nie zdawał sobie nawet sprawy z tego, że dzięki jego późniejszej działalności artystycznej, płytowej i koncertowej, tego tlenu nie przybywało, a wręcz ubywało. Jak to możliwe? Ano tak.
Tu dochodzimy do sedna sprawy i podstawowego pytania: jak muzyka, patrząc szerzej – twórczość artystów popularnych – ich koncerty, festiwale na których występują, produkcja ich płyt, wpływają na klimat? Wielu się zdziwi, jak mocno wpływają…
Cały felieton do przeczytania w najnowszym Magazynie ESG.
Tomasz Dereszyński, t.dereszynski@raportcsr.pl
Pierwszy numer Raportu ESG jest dostępny m.in. w serwisie e-Kiosk
Wydawcą Raportu ESG jest Instytut ESG działający w ramach Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego. Następny numer pojawi się w maju 2022 r.