Już ponad trzy miesiące pełne cierpienia i tragedii milionów ludzi na Ukrainie, ale także niesamowitej solidarności Polaków, którzy od pierwszego dnia wojny pomagają swoim sąsiadom. Wśród osób, które prowadzą działania na rzecz pomocy dzieciom z Ukrainy są wolontariusze i pracownicy Fundacji Świętego Mikołaja, która opublikowała swój raport z podsumowaniem ostatnich działań.
Fundacja Świętego Mikołaja w 2019 roku otworzyła w Mariupolu Świetlicę Świętego Mikołaja, by wspierać dzieci z rodzin wewnętrznie przesiedlonych z terytoriów okupowanych przez Rosjan. Nieprzerwanie od tego czasu prowadziła programy pomocowe na wschodzie Ukrainy zapewniając dzieciom wsparcie edukacyjne i pomoc psychologiczną.
W momencie inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. fundacja stanęła przed wielkim wyzwaniem. Choć niosła pomoc ukraińskim dzieciom już od trzech lat, to kryzys humanitarny wywołany rosyjską inwazją wymagał szczególnego zaangażowania i dużo większych sił.
– Błyskawicznie rozpoczęliśmy program pomocy dzieciom, które przyjechały do Polski w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia – dostarczając artykuły pierwszej potrzeby do miejsc, w których dzieci spędzały pierwsze noce po przyjeździe do Polski. Uruchomiliśmy też we współpracy z naszymi partnerami Międzynarodowe Centrum Logistyczne, dzięki któremu mogliśmy kierować na wschód transporty humanitarne z całej Europy. Wyposażyliśmy ośrodki w okolicach Ivano-Frankiwska dla dzieci osieroconych, przesiedlonych ze wschodu Ukrainy. Wydrukowaliśmy tysiące książeczek dla dzieci w ich ojczystym języku, które przekazujemy do bibliotek i punktów pomocowych. Obecnie koncentrujemy się na pomocy edukacyjnej i otwieramy Przystanie Świętego Mikołaja – punkty pomocy w całej Polsce – mówi Joanna Paciorek, dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja.
Łącznie od lutego Fundacja Świętego Mikołaja przekazała 2,6 mln złotych na wsparcie dzieci z Ukrainy, a łączna wartość transportów pomocy humanitarnej, które wyjechały z prowadzonego przez Fundację we współpracy z partnerami Centrum Logistycznego to 3,9 mln zł. Fundacja otworzyła także w całej Polsce 44 “Przystanie Świętego Mikołaja”, rozdała dzieciom 1500 ciepłych kocyków i 3000 plecaczków powitalnych, a także wydrukowała 6000 książeczek po Ukraińsku i wysłała je do 180 punktów, w których przebywają dzieci z Ukrainy.
– Wszystkie nasze działania były możliwe dzięki wielkiemu zaangażowaniu setek ludzi z całej Polski, naszych wolontariuszy i darczyńców. Gorąco dziękuję każdej osobie, która wyciągnęła pomocną rękę i pomogła dzieciom, które są najbardziej bezbronnymi ofiarami wojny. Dziś chcielibyśmy podzielić się szczegółami tych działań, które przeprowadziliśmy w ciągu minionych trzech miesięcy i przypomnieć, że wciąż mamy bardzo wiele do zrobienia. Dzieci z Ukrainy nadal potrzebują wsparcia – dodaje Joanna Paciorek.