Francja zintensyfikowała starania o opóźnienie wdrożenia dwóch kluczowych regulacji Unii Europejskiej dotyczących odpowiedzialności społecznej i raportowania zrównoważonego rozwoju przez przedsiębiorstwa – informują francuskie media.
Co oznaczają regulacje CSRD i CSDDD?
Dyrektywa o obowiązku należytej staranności (CSDDD) oraz dyrektywa dotycząca raportowania zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSRD) nakładają na firmy nowe obowiązki związane z raportowaniem i kontrolą śladu środowiskowego. Wymagają one m.in.:
- dostarczania szczegółowych informacji na temat wpływu działalności gospodarczej na środowisko i ryzyko klimatyczne,
- weryfikowania, czy dostawcy przestrzegają zasad ochrony środowiska i przeciwdziałania pracy przymusowej.
Wprowadzanie tych przepisów spotkało się jednak z krytyką ze strony rządów kilku państw członkowskich, w tym Francji.
Dalsza część tekstu jest po filmem
Francja domaga się odroczenia wdrożenia przepisów
Z dokumentu datowanego na 20 stycznia, do którego dotarł portal POLITICO, wynika, że Francja postulowała o bezterminowe opóźnienie dyrektywy CSDDD oraz dwuletnie przesunięcie wdrożenia CSRD. Argumentuje to potrzebą dalszego dopracowania regulacji.
„Opóźnienie powinno zapewnić niezbędny czas na poprawę dyrektywy” – postuluje dokument, według którego przepisy nie powinny obejmować firm zatrudniających mniej niż 5 000 pracowników i generujących roczne obroty poniżej 1,5 miliarda euro.
Minister gospodarki Francji, Eric Lombard, podczas noworocznego przemówienia podkreślił, że należy skupić się na uproszczeniu przepisów, które codziennie komplikują funkcjonowanie przedsiębiorstw. Jego zdaniem dyrektywy powinny zostać odroczone do czasu, aż zostaną dostosowane do realiów biznesowych.
Reakcja Komisji Europejskiej i innych państw UE
Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, zapowiedziała w listopadzie przegląd trzech kluczowych unijnych aktów prawnych – CSRD, CSDDD oraz unijnej taksonomii, klasyfikującej działalności gospodarcze pod względem ich wpływu na środowisko i klimat. Komisja Europejska ma przedstawić tę rewizję, znaną pod nazwą Omnibus, 26 lutego.
Co więcej, Francja nie jest osamotniona w swoim stanowisku. W grudniu Niemcy wysłały list do Ursuli von der Leyen z propozycją dwuletniego opóźnienia wdrożenia zasad sprawozdawczości oraz zmniejszenia zakresu regulacji CSRD.
Macron: „Potrzebna pauza regulacyjna”
Prezydent Francji, Emmanuel Macron, również wyraził potrzebę wstrzymania nowych regulacji. „Musimy wprowadzić szeroką pauzę regulacyjną i ponownie przeanalizować przepisy, które ograniczają naszą zdolność do innowacji” – powiedział Macron na początku stycznia.
Wpływ na przyszłość biznesu w UE
Oba akty prawne mają kluczowe znaczenie dla realizacji celów klimatycznych UE i przejrzystości działań biznesowych. Jednak ich wdrożenie w obecnym kształcie budzi kontrowersje, zwłaszcza wśród dużych gospodarek europejskich, takich jak Francja i Niemcy. To, czy regulacje zostaną ostatecznie opóźnione, może mieć istotny wpływ na przyszłość europejskiego biznesu oraz jego zdolność do adaptacji w zmieniającym się środowisku regulacyjnym.
[KOMENTARZ]
Pojawiające się informacje o możliwych zmianach w polityce gospodarczej będą z pewnością omawiane podczas IV Kongresu ESG – Europa. Odbędzie się 29 stycznia 2025 r. w Warszawie. W Kongresie można wziąć także udział online – na www.oesg.pl (udział bezpłatny).