Forum Odpowiedzialnego Biznesu, koordynator Karty Praw Dziecka w Biznesie, uruchomiło nową Bazę Ekspertów i Ekspertek. Baza została stworzona z myślą o organizacjach poszukujących merytorycznego wsparcia w obszarze ochrony praw dziecka. Dzięki ogólnodostępnej bazie każda osoba zainteresowana ochroną praw najmłodszych w kontekście działalności biznesowej, może skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów z różnych dziedzin.
Baza Ekspertów i Ekspertek Karty Praw Dziecka w Biznesie skupia profesjonalistki i profesjonalistów reprezentujących szerokie spektrum dziedzin, w tym m.in. prawa dziecka w kontekście praw człowieka, ochronę dzieci w świecie cyfrowym oraz ochronę zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Wśród ekspertów i ekspertek są przedstawiciele organizacji społecznych, administracji publicznej oraz sektora biznesowego, co gwarantuje różnorodność perspektyw i bogactwo kompetencji. Organizacje zainteresowane uzyskaniem opinii eksperckiej mogą skontaktować się z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, koordynatorem Karty, wysyłając wiadomość na adres: kartaprawdzieckawbiznesie@fob.org.pl.
W ramach inicjatywy Forum Odpowiedzialnego Biznesu współpracuje z:
- Magdalena Bigaj – założycielka i prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa, autorka książki Wychowanie przy ekranie
- Antonina Bojanowska – kierowniczka działu komunikacji, Fundacja Orange
- Michał Bryda-Przybyszewski – menedżer ds. komunikacji i PR, Fairtrade Polska
- Konrad Ciesiołkiewicz – prezes Fundacji Orange
- Beata Faracik – ekspertka ds. praw człowieka w biznesie oraz współzałożycielka i prezeska Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu
- Marzena Figiel-Strzała – dziennikarka, reporterka, podróżniczka, autorka cyklu reportaży “Dzieci Świata”
- Agnieszka Korpowska – zastępca dyrektora zarządzającego, Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”
- Dominik Kuc – członek zarządu Fundacji GrowSPACE
- Monika Kulik – członkini zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu, ekspertka ds. Komunikacji i CSR w Orange Polska
- Agnieszka Palka – pedagog i psycholog, liderka projektów w Fundacji EY
- Marta Skierkowska – wiceprezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
- Danuta Sowińska – założycielka i prezeska Fundacji DiversityPL
- Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz – menedżerka ds. PR i promocji, Komitet Ochrony Praw Dziecka
- Renata Szredzińska – prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
- Joanna Szymonek – ekspertka i badaczka w zakresie społecznych aspektów strategii zrównoważonego rozwoju, Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu
- Beata Wojtkowska – wiceprezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, ekspertka Europejskiej Sieci Barnahus
Baza dostępna jest pod adresem: https://odpowiedzialnybiznes.pl/prawadziecka/baza-ekspertow/
Czym jest Karta Praw Dziecka w Biznesie?
Karta Praw Dziecka w Biznesie to inicjatywa, która ma zachęcić biznes do konkretnych działań na rzecz ochrony praw dziecka w całym łańcuchu wartości przedsiębiorstw. Została przygotowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu we współpracy z firmami i organizacjami społecznymi. Inicjatywa została objęta Patronatem Honorowym Rzeczniczki Praw Dziecka.
Karta Praw Dziecka zobowiązuje firmy do wprowadzania odpowiednich wymagań dla swoich dostawców, kontrahentów oraz partnerów biznesowych i społecznych. Pełna treść Karty dostępna jest na stronie: https://odpowiedzialnybiznes.pl/prawadziecka/tresc-karty/.
Karta Praw Dziecka w Biznesie promuje poszanowanie praw dzieci w szerokim spektrum działalności przedsiębiorstw. Obejmuje to m.in. odpowiedzialne podejście do zatrudniania, tworzenie przyjaznych miejsc pracy dla rodziców oraz wsparcie w godzeniu obowiązków zawodowych i rodzinnych. Podkreśla także znaczenie odpowiedzialnej sprzedaży i promocji produktów oraz usług skierowanych do dzieci, a także wymaga szczególnej staranności przy tworzeniu materiałów komunikacyjnych, w których wykorzystywany jest wizerunek dziecka.
Dołącz do Sygnatariuszy Karty Praw Dziecka w Biznesie!
Jeśli chcesz, by Twoja organizacja została Sygnatariuszem Karty Praw Dziecka w Biznesie, wejdź na stronę https://odpowiedzialnybiznes.pl/prawadziecka/, a następnie wypełnij krótki formularz zgłoszeniowy, w którym opiszesz działania prowadzone i planowane przez organizację w kwestii respektowania praw najmłodszych w swoich strukturach.
(FOB)