Jak co roku, tuż przed Bożym Narodzeniem i sylwestrem, polska branża pirotechniczna rusza z akcją edukacyjną promującą bezpieczne używanie fajerwerków.
Opracowane przez ekspertów 8 zasad bezpiecznego postępowania powinno uchronić użytkowników przed wszelkiego rodzaju wypadkami, natomiast porady, jak zabezpieczyć zwierzaka w sylwestra powinny pomóc naszym pupilom przetrwać okres nasilonego odpalania „sztucznych ogni”. Bezpieczne fajerwerki stanowią bowiem już nieodłączny, tradycyjny element świętowania ważnych uroczystości, w tym Gwiazdki czy Sylwestra. Towarzyszą też hucznym celebracjom urodzin, rocznic czy festiwali.
W okresie Świąt Bożego Narodzenia i sylwestra branża pirotechniczna publikuje osiem punktów, przy zachowaniu których można bezpiecznie bawić się fajerwerkami.
Osiem zasad bezpiecznego używania fajerwerków
- Zawsze czytaj instrukcję obsługi i stosuj się do zawartych w niej informacji.
- Podejmując decyzję o zakupie zawsze pomyśl, gdzie będziesz odpalać fajerwerki. Jeśli w pobliżu jest np. ZOO, schroniska dla zwierząt, czy szpital, zawsze wybierz opcję zakupu cichych fajerwerków.
- Przed odpaleniem fajerwerków sprawdź, czy obok miejsca odpalenia nie przechodzą ludzie czy zwierzęta.
- Nigdy nie kieruj ładunków w stronę istot żywych i miejsc łatwopalnych .
- Nigdy nie odpalaj fajerwerków pod wpływem alkoholu i innych substancji odurzających.
- Jeśli nie ma odpowiednich warunków do użycia fajerwerków, zrezygnuj ze strzelania. Widowisko możesz zawsze obejrzeć na imprezie plenerowej organizowanej przez Twoje miasto.
- Jeśli posiadasz zwierzę, które boi się błysków lub odgłosów wystrzałów, zabezpiecz je w sugerowany przez weterynarzy i specjalistów sposób.
- Pamiętaj, że kupować i używać materiałów pirotechnicznych mogą wyłącznie osoby pełnoletnie. Nigdy nie pozwalaj dzieciom na odpalanie fajerwerków.
Jak przygotować psa na Nowy Rok? Osiem rad
- Eksperci sugerują, aby na spacer z psem w Sylwestra wybrać się wcześniej, zanim rozpoczną się pokazy fajerwerków (najlepiej przed godziną 18:00).
- Zadbaj aby na spacerze pies miał adresatkę przy obroży.
- Wyprowadzaj psa na smyczy lub w szelkach.
- Przed wyjściem na imprezę warto zasłonić okna oraz zostawić pupilowi jego ulubione przekąski i zabawki.
- Dobrym pomysłem jest także stworzenie dla zwierzaka spokojnego kąta, gdzie będzie mógł się schronić – może to być na przykład „namiot” zrobiony z koca i krzeseł.
- Jeśli spędzamy sylwestrową noc w domu razem z psem, ważne jest, aby zachować spokój.
- Można również włączyć telewizor, którego znajome dźwięki pomogą zagłuszyć odgłosy dochodzące z zewnątrz.
- Pamiętajmy, że podawanie jakichkolwiek środków uspokajających należy zawsze konsultować z weterynarzem.
Innym rozwiązaniem mogą być ciche fajerwerki, które można stosować w pobliżu parków, terenów zielonych lub ogrodów. Emitują one minimalny hałas, co sprawia, że są przyjaźniejsze dla zwierząt.
Polacy lubią fajerwerki
Polacy od lat lubią uczcić nadejście Nowego Roku pokazami fajerwerków. Według badań 60 proc. Polaków lubi fajerwerki, 19 mln Polaków z radością obejrzy pokaz, a 30 proc. czyli 9,3 mln osobiście je kupiło. Wśród wszystkich badanych, 92 proc. spotyka się z pokazami fajerwerków podczas sylwestra, a zaledwie 2 proc. podczas kameralnych, prywatnych spotkań.
Co więcej, około 30 proc. wśród korzystających z fajerwerków robi to od 2 do 4 razy w roku, a zaledwie 2 proc. robi to częściej. W roku 2023 wartość sprzedaży fajerwerków do klientów finalnych, była szacowana na poziomie około 500 milionów złotych brutto.
– Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy wie, jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków, dlatego staramy się dotrzeć z naszymi poradami do jak najszerszego grona odbiorców. Jesteśmy przekonani, że bezpieczeństwo i świetna zabawa mogą, a wręcz powinny, iść w parze. W swoich działaniach niezmiennie zachęcamy do świadomego i odpowiedzialnego używania materiałów pirotechnicznych aby dawały po prostu dużo radości – podkreśla Marta Smolińska, Prezes Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki.
Tylko legalne i bezpieczne fajerwerki
Branża pirotechniczna w Polsce podlega ścisłej regulacji. Część produkcji i dystrybucji wymaga uzyskania stosownego pozwolenia ze strony władz publicznych bądź koncesji. Materiały pirotechniczne muszą spełnić szereg warunków dotyczących bezpieczeństwa. Polskie normy prawne są bardziej restrykcyjne niż minimalne wymogi określone w dyrektywie unijnej.
Oczywiście z uwagi na fakt, iż fajerwerki są materiałami wybuchowymi, istnieje konieczność spełnienia bardzo restrykcyjnych wymogów dotyczących bezpieczeństwa i ograniczeń dotyczących sprzedaży ich osobom niepełnoletnim. Polscy producenci, importerzy i dystrybutorzy je spełniają, korzystając przy tym z najnowszych rozwiązań w zakresie nauki i techniki, co zapewnia, że oferowane przez nich produkty są bezpieczne.
Polska branża pirotechniczna zajmuje 5. miejsce na świecie pod względem importu i eksportu fajerwerków, można powiedzieć, że w tej dziedzinie jesteśmy potęgą. Dzięki temu rynek nasycony jest legalnymi i bezpiecznymi produktami i nie ma praktycznie miejsca na fajerwerki niewiadomego pochodzenia. To bardzo ważnie, ponieważ np. w Holandii gdzie używanie fajerwerków obwarowane jest restrykcjami, rynek zalały niebezpieczne produkty z przemytu.
To też może Cię zainteresować:
Aneta Siwarga: Branża pirotechniczna zabiega o bezpieczne używanie fajerwerków