Opakowania nadające się do recyklingu są warunkiem funkcjonowania gospodarki obiegu zamkniętego. Aby szybko i niezawodnie określić możliwości recyklingu nowych opakowań, Henkel korzysta ze specjalnie opracowanego przez siebie oprogramowania EasyD4R, które postanowił udostępnić również innym firmom i organizacjom. To darmowe narzędzie ma pomóc innym podmiotom jeszcze efektywniej opracowywać zrównoważone rozwiązania w zakresie opakowań.
Oprogramowanie to jest kluczowe w fazie tworzenia nowych opakowań, jak najbardziej przyjaznych środowisku. EasyD4R sprawdza opakowanie pod kątem jego zdatności do przetworzenia, analizując skład i proporcje wagowe konkretnych elementów, takich jak podstawowe surowce, rodzaj zastosowanego zamknięcia, a także etykiety czy kolory. Narzędzie zapamiętuje informacje dotyczące każdego z tych elementów, umożliwiając ich identyfikację podczas sortowania i odpowiednie przetworzenie w trakcie recyklingu. Na podstawie zgromadzonych danych, oprogramowanie podaje w procentach możliwość ponownego wykorzystania każdego opakowania i sygnalizuje, który z projektów jest najbardziej przyjazny środowisku, a który wymaga jeszcze ulepszenia pod tym kątem.
EasyD4R dla gospodarki obiegu zamkniętego
„Chcemy promować otwartą współpracę i przyspieszać wdrożenie gospodarki obiegu zamkniętego” – mówi dr Thorsten Leopold, dyrektor międzynarodowego działu tworzenia opakowań środków czystości Henkla. „Możemy to osiągnąć tylko dzięki współpracy wszystkich podmiotów – zwłaszcza w zakresie stosowania jasnych definicji i ujednoliconych ocen. Udostępniamy innym nasze narzędzie, by więcej opakowań nadających się do ponownego przetworzenia trafiało do obiegu.”
Narzędzie EasyD4R, stosowane przez firmę Henkel, bazuje na powszechnie dostępnych i uznanych kryteriach, takich jak te opracowane przez Plastics Recyclers Europe. Efektywność narzędzia została potwierdzona w niezależnych testach przeprowadzonych przez ośrodek Fraunhofer Institute for Environmental, Safety and Energy Technology UMSICHT. Badacze przeanalizowali działanie samego oprogramowania oraz otrzymywane rezultaty, a następnie porównali je ze standardami krajowymi i międzynarodowymi.
Misja: opakowania przyjazne środowisku
Wprowadzenie tego innowacyjnego narzędzia to kolejny przykład działania Henkla na rzecz opakowań bardziej przyjaznych środowisku. Firma chce, aby do 2025 roku wszystkie opakowania jej produktów były w pełni zdatne do recyklingu, ponownego użycia lub kompostowania.* Strategiczne znaczenie dla gospodarki obiegu zamkniętego ma również deklaracja firmy, odnośnie składu opakowań swoich produktów, które do 2025 roku w 35% mają zawierać plastik, pochodzący z recyklingu.
“W opakowaniach naszych produktów tworzywa sztuczne stanowią podstawowy surowiec, więc jesteśmy świadomi ciążącej na nas odpowiedzialności. Choć osiągnęliśmy już znaczny postęp w tym zakresie, to wciąż mamy również świadomość tego jak wiele jeszcze zostało do zrobienia” – mówi dr Thorsten Leopold. „Dlatego też nie tylko realizujemy naszą strategię dotyczącą opakowań, ale także angażujemy się w liczne międzybranżowe inicjatywy i partnerstwa, aby promować nowe rozwiązania”.
Darmowy dostęp do EasyD4R
Od teraz wszystkie firmy, organizacje i eksperci, zainteresowani tworzeniem opakowań bardziej przyjaznych środowisku, mogą bez żadnych opłat pobrać pomocne w tym temacie narzędzie EasyD4R – ze strony firmy Henkel pod adresem www.henkel.com/easyd4r.