W czerwcu 2023 roku Instytutu Energetyki Odnawialnej informował, że rynek fotowoltaiki w Polsce rozwija się najszybciej wśród gałęzi odnawialnych źródeł energii. Nasz kraj jest tuż za Niemcami jednym z największych rynków fotowoltaiki, a warto zauważyć, że jeszcze w 2018 roku zajmowaliśmy ósme miejsce – jest to bardzo szybkie tempo rozwoju, które wskazuje, że branża PV jest gotowa na przejęcie roli lidera w produkcji energii ze słońca. Każda nowa inwestycja będzie przybliżała nas do bezpieczeństwa energetycznego, a być może w przyszłości największego producenta tego rodzaju energii w Europie – mówi Damian Kuraś, dyrektor Instytutu ESG.
Kluczowa w realizacji inwestycji związanych z fotowoltaiką zdaje się być odpowiednia strategia energetyczna, zawierająca regulacje dotyczące wszystkich zainteresowanych w tym procesie – operatorów sieci energetycznych, inwestorów, a także użytkowników końcowych. Unia Europejska w 2022 roku przygotowała pierwszą w historii strategię energetyki słonecznej – EU Solar Energy Strategy. Założeniem do osiągnięcia skuteczności jest zainstalowanie w Europie w fotowoltaice 600 GW energii. To czterokrotne zwiększenie mocy w porównaniu z osiągniętym w czerwcu 2021 roku wynikiem 136 GW. Dla oddania skali należy podać, że w Polsce na koniec pierwszego kwartału 2023 roku łączna moc w fotowoltaice przekroczyła 13 GW.
Trend rozwoju branży PV nie dotyczy tylko Polski, Europy, ale całego świata. Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że globalne roczne tempo wzrostu mocy w fotowoltaice w latach 2022–2027 wyniesie 10,7 proc. Warto więc inwestować w to źródło energii odnawialnej, co zresztą intensywnie realizują największe polskie przedsiębiorstwa. Energa Wytwarzanie, należąca do Grupy ORLEN, podpisała z firmą Lewandpol Holding przedwstępną umowę nabycia spółki celowej, realizującej projekt budowy nowych hybrydowych źródeł odnawialnych „Kleczew Solar & Wind”. Inwestycja powstaje w gminie Kleczew w województwie wielkopolskim, a jej łączna moc wyniesie do 334 MW.
Ważnym aspektem nowych instalacji fotowoltaicznych jest ich dostosowanie do możliwości przesyłowych. Przyglądając się inwestycji w Kleczewie, dowiadujemy się, że będzie ona realizowana z wykorzystaniem cable-pooling, czyli podłączeniu przynajmniej dwóch odnawialnych źródeł energii do tego samego przyłącza. Jest to rozwiązanie pozwalające na uzupełnianie się źródeł, a w przypadku „Solar & Wind” wiadomym jest, że farmy nie będą pracować w pełni mocy w tym samym czasie. Jest to zdecydowanie najbardziej efektywne rozwiązanie, pozwalające w pełni wykorzystać potencjał obydwu źródeł energii. Jak podkreślił Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, wprowadzenie cable-poolingu przyspieszy rozwój wytwarzania energii słonecznej i wiatrowej w Polsce, które uzupełnią dotychczas istniejące źródła.
Kleczew to kolejna inwestycja spółki w OZE. Energa Wytwarzanie podpisała z portugalską grupą Greenvolt umowę na zakup farmy wiatrowej i czterech instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 59 MW, zakończyła też budowę dwóch farm – PV Wielbark o mocy 62 MW oraz PV Gryf, o mocy ok. 25 MW, a PV Mitra (65 MW) i PV Żuki (2,4 MW) są w budowie. Po zakończeniu wszystkich inwestycji i akwizycji łączna moc zainstalowana źródeł odnawialnych spółki wzrośnie do blisko 990 MW i przekroczy moc zainstalowaną największego obecnie źródła konwencjonalnego zarządzanego przez Energę Wytwarzanie, czyli trzech bloków Elektrowni Ostrołęka B (690 MW).
Damian Kuraś, Dyrektor Instytutu ESG