Concrete words – Juliusz Erazm Bolek

„Concrete words” to zupełnie nowa wystawa poezji konkretnej Juliusza Erazma Bolka – laureata wielu nagród artystycznych w tym m. in. Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. Ekspozycję można zwiedzać od 15 do 30 maja 2023 r. w Galerii Centrum Promocji Kultury Praga-Południe m.st. Warszawy, przy ul. Podskarbińskiej 2, w Warszawie.

Konkretna poezja – kierunek poezji eksperymentalnej, bazujący na wizualnym wykorzystywaniu znaków typograficznych. Jest bardzo frapująca forma. Znaczące osiągnięcia na tym polu prezentuje Juliusz Erazm Bolek. W sierpniu 2022 r. publiczność mogła oglądać jego dokonania na ekspozycji w Galerii -1 Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie. Później w październiku w Wilnie – stolicy republiki Litewskiej, została otwarta wystawa „Differentia specifica”. W marcu 2023 r., z okazji Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO, doszło do spektakularnej prezentacji ekspozycji „Explicite” przy schodach ruchomych, pod Domem Literatury w Warszawie.

Teraz Galeria Centrum Promocji Kultury Praga-Południe m. st. Warszawy przedstawia na ekspozycji „Concrete words” zupełnie nowe, odkrywcze prace poezji konkretnej Juliusza Erazma Bolka. To już druga wystawa tego artysty w tym miejscu. Pierwsza ekspozycja „Litery i symbole” miała miejsce w 2017 r. Dystans sześciu lat dobitnie pokazuje ogromny rozwój artystyczny Juliusza Erazma Bolka.

Fot. Jolanta Grabowska

Otwarcie ekspozycji poezji konkretnej „Concrete words” Juliusza Erazma Bolka – laureata m. in. Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO, nastąpi w Europejska Noc Muzeów – imprezę kulturalna, polegającą na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w sobotę, 13 maja 2023 r., o godz. 17.30, w Galerii Centrum Promocji Kultury Praga-Południe m. st. Warszawy, przy ul. Podskarbińskiej 2, w Warszawie.

– Całą literacką twórczość Juliusza Erazma Bolka wyróżnia uważność – twierdzi Marcin Kokoszko – kurator wystawy „Concrete words”. – Uważność jest obecna, może właśnie najbardziej w jego dokonaniach w poezji konkretnej. Juliusz Erazm Bolek dostrzega i wyróżnia z otaczającego szumu komunikatów i bodźców to co jest ważne i interesujące, co zasługuje na szczególną atencję. Tytuł ekspozycji „Conrete words” („Konkretne słowa”) Juliusza Erazma Bolka jest wieloznaczny. Można oczywiście traktować go dosłownie, jako te słowa, które zostały wykorzystane w pracach „poezji konkretnej” autora. Zdaje się jednak, po zapoznaniu się z pracami Juliusza Erazma Bolka, że mówi on raczej „porozmawiajmy konkretnie”, a więc użyjmy konkretnych słów – dodaje kurator Marcin Kokoszko.

Poezję konkretną Juliusza Erazma Bolka można odbierać jako grafiki lub/i jako utwory komunikujące treści i/lub emocje. Niektóre prace różnią się między sobą detalami, ale to właśnie te detale potrafią diametralnie zmienić wymowę dzieła – tłumaczy wybitna promotorka sztuki Kama Zboralska. – Poezję Juliusza Erazma Bolka charakteryzuje minimalizm i lapidarność. A także, podobnie jak jego literacką twórczość, żart, ironia i aluzja. Uwagę zwracają prace Juliusza Erazma Bolka, które zmieniają swoje znaczenie w zależności od tego czy są pokazywane pojedynczo czy w zestawie z innymi. Warto podkreślić, że jest to zupełnie nowy zabieg formalny wśród autorów, zajmujących się poezją konkretną – uważa Kama Zboralska.

Wielopłaszczyznowość specyficznej twórczości Juliusza Erazma Bolka obserwuję od wielu lat. Jest to wyjątkowa twórczość, ukazująca „Słowo” w innym wymiarze. Juliusza Erazma Bolka  powinno się nazywać twórcą wielowymiarowym, ponieważ proponuje odbiorcom inne spojrzenie na formę słowaocenia Andrzej S. Grabowski – polsko-amerykański artysta sztuk wizualnych. – Poezja konkretna w ujęciu Juliusza Erazma Bolka to obrazy ujęte w duże graficzne kompozycje. Przemawiają one do widza syntetyczną, a jednocześnie bardzo emocjonalną formą. Juliusz Erazm Bolek, za pomocą typografii, odważnie buduje na płaszczyznach kompozycje graficzne, w oszczędnej gamie kolorystycznej. Zwielokrotnione powtarzanie słów odbiera się na zaawansowanym poziomie mentalnym, wywołującym różne skojarzenia, zarówno danego słowa, jak i także jego multiplikacji – wyjaśnia Andrzej S. Grabowski.

Juliusz Erazm Bolek – poeta i pisarz. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO (Award Word Day of Poetry UNESCO) za książkę „Abracadabra”. W 2012 roku jego tom wierszy „Skróty szaleństwa” został wydany w formie koncertowego słuchowiska z udziałem zespołu heavy-metalowego Scream Maker. W 2017 roku jego poemat „Corrida” został wyróżniony tytułem „Wiersz Roku”. Publikacja została uznana za „Książkę Roku”, a autor otrzymał nagrodę „Złote Pióro”. Inne, najbardziej znane, publikacje to „Prywatne zagrożenie”, „Ars Poetica” oraz najnowsza książka „Ogród („The Garden”).

Juliusz Erazm Bolek bada granice formy. W efekcie swych poszukiwań napisał opowiadanie „Serpentyna” w drugiej osobie liczby pojedynczej, wiersze dialogowe oraz stworzył nowy gatunek literacki, tak zwany „emaliowany felieton poetycki” (połączenie felietonu z wierszem). Zajmuje się również poezją konkretną. Prace z tego zakresu zostały opublikowane w jego książce „Litery i symbole”.

Juliusz Erazm Bolek szuka także nowych form prezentowania literatury. Tworzy plakaty poetyckie. Były one prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych. Prace ukazały się w dwóch albumach „Och! Ziemio Ty Moja” i „Obrazy ze słów”. Jego książka „Sekrety życia. Kalendarz poetycki” pobiła Rekord Guinnessa na największy tom wierszy. Od 2007 roku współpracuje z graficzką dr Luizą Kwiatkowską, razem z którą co roku publikują ścienny kalendarz artystyczny. Co roku pisze wiersze z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Wynalazł też i opatentował nową formę książki – „bodybook”, którą można powiesić na szyi.

W kwietniu Juliusz Erazm Bolek otrzymał nagrodę „Sukces Roku 2023”. Kapitała doceniła jego osiągnięcia w 2022 r. m. in. wyjątkową, monumentalną, wystawę poezji konkretnej „Monochrome” w Galerii -1 Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie. Ekspozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem publiczności i stała się ważnym wydarzeniem artystycznym.

Brytyjskie wydawnictwo Literary Waves Publishing w Londynie, opublikowało magiczny zbiór wierszy „Ogród” („The Garden”) Juliusza Erazma Bolka w języku polskim i angielskim. Wiersze wpisują się w nurt języka poezji XXI wieku. Publikacja wzbudziła zainteresowanie krytyki literackiej oraz środowiska poetyckiego w Wielkiej Brytanii Zjednoczonego Królestwa. Publikacja jest dystrybuowana przez światową księgarnię Amazon jako druk na życzenie. Otrzymał także tytuł „Optymista Roku” za poemat „Sekrety Życia. Kalendarz poetycki”, który stanowi wielką apoteozę życia jako najważniejszego daru. Sekrety Życia.

Juliusz Erazm Bolek jest redaktorem naczelnym niezależnego pisma artystycznego „Enigma. Ludzie * Sztuka * Myśli”. Jego twórczość została przetłumaczona na ponad 30 języków. Zrealizowano dwa filmy dokumentalne o nim.

Wystawa poezji konkretnej „Concrete words”, której autorem jest Juliusz Erazm Bolek będzie czynna od poniedziałku do piątku, w godz. od 11.00 do 18.00, w dniach od 15 do 30 maja 2023 r., w Galerii Centrum Promocji Kultury Praga-Południe m. st. Warszawy, przy ul. Podskarbińskiej 2, w Warszawie. Kuratorem ekspozycji jest Marcin Kokoszko.

Patronat nad wystawą poezji konkretnej „Concrete words”, której autorem jest Juliusz Erazm Bolek, objęli: Agencja Informacyjna, Centrum Informacji, Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, Kurier365.pl, Kurier Warszawski, Portal Informacyjny.