CitizenGO zaprasza na kongres: Wszyscy jesteśmy Nazarejczykami

„Wszyscy jesteśmy Nazarejczykami!” – pod takim hasłem Fundacja CitizenGO organizuje w Madrycie, w dniach 17 – 19 kwietnia br., największy na świecie Kongres na temat Prześladowań Chrześcijan.

CitizenGO jest hiszpańską Fundacją, która zrodziła się z doświadczenia oraz przyjaźni osób chętnych do pracy na rzecz społeczeństwa w taki sposób, który pozwala na szanowanie godności człowieka i przestrzeganie związanych z nią praw na każdej płaszczyźnie. Wychodząc z chrześcijańskiej wizji człowieka oraz porządku społecznego chce zaoferować wszystkim obywatelom narzędzia do aktywnego uczestniczenia oraz polepszania społeczeństwa.

Organizacja m.in. wyznaje zasadę, że każda działalność biznesowa ponosi odpowiedzialność wobec społeczeństwa, w którym prowadzi działalność. Szacunek dla wartości etycznych, pracowników, całej społeczności i środowiska musi być częścią strategii każdej biznesowej działalności.

Kongres ma zwrócić uwagę świata na dramat prześladowanych chrześcijan. Organizatorzy przypominają, że Wielki Czwartek, w Kenii grupa islamistów zamordowała 147 studentów, bo byli chrześcijanami. Przed mordem pytano studentów o religię. Muzułmanów wypuszczono, a chrześcijan zabito. Chrześcijanie są dziś prześladowani w tak wielu miejscach świata: w Nigerii, Pakistanie, Libii, Syrii czy Iraku.

Wśród gości będą m.in.:

  • Mąż i najmłodsza córka Asi Bibi;
  • Kayla i Hauwa – dziewczyny, które uciekły grupie Boko Haram;
  • Ignatius Ephrem Youssef III Younan, Patriarcha Antiochi (Syria);
  • Yousif Thomas Mirkis, Arcybiskup Kirkuku i Solimanii (Irak);
  • Bashar Matti Warda, Arybiskup Erbilu (Irak);
  • Pastor Edwar Awabdeh, przewodniczący sojuszu Kościołów Ewangelickich w Syrii i Libanie;
  • Joseph Daniami Bagobiri, Biskup Kafanchanu (Nigeria);
  • Oliver Dashe Doeme, Biskup Maiduguri (Nigeria).

 

Na początek kongresu zaplanowano wyświetlenie filmu „Uwolnić Asię Bibi”, który został zrealizowany dzięki wspólnej produkcji CitizenGO, HazteOir.org, Salezjańskiego Wolontariatu Misyjngo „Młodzi Światu” oraz Domu Wydawniczego Rafael (reż. Michał Król, Maciej Grabysa). Niebawem film będzie wyświetlany w Polsce.

Jednym z przykładów prześladowań jest los Asi Bibi, katoliczki z Pakistanu, matki pięciorga dzieci, skazanej w 2009 r. na śmierć za rzekome bluźnierstwo przeciw islamowi. Ciężko pobita przez islamskich fundamentalistów za przywiązanie do wiary, skazana na śmierć przez pakistański sąd, przebywa w izolatce bez okien, zlewu i WC. Pomieszczenie nie ma również wentylacji, więźniarka cierpi z powodu zaduchu i komarów, oczekując wykonania kary lub ułaskawienia.

O ułaskawienie zabiega wielu ludzi na całym świecie, m.in. pod koniec 2010 r., w obronie Asi Bibi stanęli pakistański gubernator, muzułmanin Salman Tasir, oraz minister ds. mniejszości Šahbaz Bhatti jedyny chrześcijanin w rządzie pakistańskim. Obydwaj zginęli z rąk ekstremistów islamskich na początku 2011 roku.

17 listopada 2010 r. papież Benedykt XVI zaapelował w swoim wystąpieniu o całkowite uwolnienie Asi Bibi oraz wyraził swą „duchową bliskość” z uwięzioną Pakistanką oraz jej rodziną.

Wśród obrońców są także Polacy. 16 listopada 2011 roku o sprawie Asi Bibi poinformował Parlament Europejski polski eurodeputowany Paweł Kowal. Wystosował również apel w sprawie uwięzionej chrześcijanki, który podpisało kilkudziesięciu europosłów. W swym apelu Paweł Kowal nawoływał min. do bardziej zdecydowanego wywierania presji dyplomatycznej w celu obrony prześladowanych chrześcijan.

Na swojej stronie internetowej CitizenGO zachęca do podpisywania petycji z wyrazami poparcia dla przedstawicieli prześladowanych chrześcijan. Natomiast petycje w sprawie uwolnienia Asi Biby zbiera m.in. Głos Prześladowanych Chrześcijan.

 

Bogusław Mazur